iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

To nie czary. Stomatolog naprawdę może sprawić, że ząb, który został wybity, wróci na swoje miejsce. Replantacja polega na jak najszybszym wprowadzeniu zwichniętego zęba do zębodołu. Jak szybko trzeba dotrzeć do lekarza? 

 
Tu liczy się czas. Zęba powinno się replantować jak najszybciej, w ciągu maksymalnie kilku godzin, chociaż mieliśmy w klinice przypadek replantacji po kilkunastu godzinach. Stały ząb wybity przez nastolatka na basenie leżał cały czas na jego dnie. Rodzice w trakcie wizyty  stomatologicznej dowiedzieli się, że istnieje możliwość replantacji i postanowili zęba poszukać. Dopiero na drugi dzień znaleźli go  na dnie zbiornika wodnego. Spróbowaliśmy i się udało.
O sukcesie przesądziło środowisko wodne, w jakim znajdowała się zguba. Ponieważ dla replantacji oprócz czasu ważny jest też  sposób przechowywania zęba. Należy go opłukać wodą i umieścić w roztworze soli fizjologicznej lub lodzie, tak by komórki ozębnej i cementu korzeniowego nie uległy odwodnieniu. Alternatywą jest przetransportowanie wybitego zęba we własnej jamie ustnej (pod językiem).
Zanim dojdzie do replantacji, lekarz zbada zębodół i oczyści go, a następnie wprowadzi ząb na miejsce, przymocowując zgubę za pomocą szynowania.
A co jeśli ząb nie zintegruje się z systemem krwionośnym i nerwowym? Będzie dalej nam służył jako tzw. ząb martwy. Trzeba go będzie wtedy przeleczyć kanałowo, wzmocnić wkładem korzeniowo-koronowym i dbać o niego ze zdwojoną siłą.
Trzeba się liczyć z tym, iż po kilku latach dojdzie do resorpcji korzenia i ząb trzeba będzie zastąpić implantem. Ale replantacja jest i tak doskonałym wyjściem, zwłaszcza dla niepełnoletnich pacjentów, u których nie można jeszcze wykonać zabiegu implantacji, z powodu rozrostu szczęki i żuchwy. 
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-01-26 17:38
Ogólne replantacja, wybity ząb Komentarze (0)

Komentarze