iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Lakowanie czyli zabezpieczenie zębów przed próchnicą, wykonuje się zazwyczaj u pacjentów młodych, możliwie najszybciej po pojawieniu się zębów stałych. Przyjmuje się, że zabieg ma sens ok. 2 lat po wyrżnięciu się zębów. Najczęściej za pomocą laku zabezpiecza się głębokie bruzdy zębów trzonowych, by ochronić je przed bakteriami wywołującymi próchnicę.

Dlaczego właśnie trzonowce? Powierzchnie żujące tych zębów mają największy kontakt z pokarmem, a zalegające w szczelinach resztki jedzenia są doskonałą pożywką dla bakterii próchnicotwórczych. Zalakowanie bruzd zamyka im drogę do tkanki zębowej. Czasem lakuje się też zdrowe zęby przedtrzonowe, wszystko zależy jednak od budowy anatomicznej uzębienia. Jeśli chodzi o lakowanie zębów u dorosłych, wykonuje się je w zakresie tzw. zębów mądrości, czyli ósemek, które wyżynają się późno i są bardzo często najsłabszą częścią uzębienia.

Dorosłym poleca się natomiast inny zabieg, tylko nazywający się podobnie chodzi o lakierowanie, które wzmacnia szkliwo zębów i tym samym chroni je przed próchnicą.  Na powierzchnie zębów pacjenta aplikujemy bezbarwny preparat fluorkowy. Zabieg jest bezbolesny i najczęściej towarzyszy higienizacji zębów, na który składają się skaling, piaskowanie i polerowanie uzębienia. Fluoryzację podobnie jak higienizację powinno się powtarzać co pół roku. I do takiej profilaktyki gorąco namawiam wszystkich dorosłych. 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-02-05 12:21
Ogólne próchnica, lakowanie zębów, lakierowanie Komentarze (0)

Komentarze