iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Zbyt częste mycie zębów bez uzasadnionych przyczyn absolutnie nie ma sensu. Zaburza proces mineralizacji szkliwa, prowadzi do jego uszkodzeń, a także może wywoływać problemy z przyzębiem.

Agresywne szczotkowanie prowadzi do cofania się dziąseł, nadwrażliwości i stanów zapalnych. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje nietypowe, na przykład posiadacze aparatów ortodontycznych mogą mieć potrzebę częstszego i dłuższego mycia zębów. Powinni oni jednak korzystać z supermiękkich szczoteczek, myć zęby techniką wymiatającą, a najlepiej używać hydropulserów, które czyszczą zęby w płaszczu wodnym.

Standardowo jednak higienia jamy ustnej 2 razy dziennie, rano i wieczorem, absolutnie wystarczy. Ważne, by tak długo myć zęby, aż poczujemy, że są naprawdę czyste, to znaczy gdy  pod językiem nie wyczuwamy już zalegającej na powierzchni zębów płytki nazębnej. Jedni osiągną taki stan po 2 minutach, inni będą potrzebować więcej czasu. Subiektywne odczucie jest tutaj najważniejsze, a nie obiegowe opinie. W ciągu dnia, po posiłkach płuczemy jamę ustną lub żujemy bezcukrową gumę do żucia, by wypłukać resztki jedzenia i zneutralizować działanie kwasów, wytwarzanych przez bakterie gromadzące się w osadzie nazębnym. Żucie gumy zwiększa wydzielanie śliny (nawet 10-krotnie), dzięki czemu kwaśne pH w jamie ustnej zmienia się, a zęby odzyskują bezpieczeństwo. Ważne, by żuć gumę tylko kilka minut, dłuższe żucie może być niebezpieczne dla stawów skroniowo-żuchwowych. 


 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-02-17 13:32
Ogólne żucie gumy, mycie zębów, higiena jamy ustnej Komentarze (0)

Komentarze