iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Masz podkrążone oczy? Może to przez krzywy zgryz! Wiem, że się dziwisz, ale stwierdzam, że u prawie 80% pacjentów skutkiem ubocznym nieleczonej wady są tzw. worki i cienie pod oczami. 
Wynika to z charakteru najbardziej popularnej w Polsce wady zgryzu. Zdecydowana większość pacjentów ortodontycznych pod naszą szerokością geograficzną ma zbyt wąskie szczęki. Konsekwencją tej wady jest wąskie, za to wysoko wysklepione podniebienie, które nazywane jest gotyckim - od strzelistości średniowiecznych katedr. Wysokie podniebienie zaburza pracę naczyń limfatycznych i krwionośnych wokół oczu. Dochodzi do zastojów, gromadzenia toksyn, które nie mogą znaleźć ujścia do naczyń chłonnych. Niedotleniona i nieodżywiona skóra jest ciemniejsza i bardziej podatna na zmarszczki. Powstają obrzęki dolnej powieki, nazywane workami. 

Leczenie ortodontyczne polega na założeniu aparatu, który rozszerzy łuki zębowe i spowoduje, że stłoczone zęby ustawią się prawidłowo. Przy okazji rozszerzenia łuków sklepienie podniebienia obniży się i uwolni miejsce dla prawidłowej pracy naczyń limfatycznych i krwionośnych w okolicach oczu. Skóra w tych miejscach rozjaśni się, worki i cienie zanikną. Należy oczywiście pamiętać, że cienie pod oczami mogą mieć inne przyczyny m.in. mogą je wywoływać choroby nerek, wątroby, tarczycy. Ale jeśli towarzyszą wadzie zgryzu, prawie są jej konsekwencją. Usunięcie przyczyny pozwala cieszyć się podwójnie pięknym uśmiechem i jasnym, wypoczętym spojrzeniem. 
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-06-28 20:00
Ogólne ortodoncja, cienie pod oczami, ortodonta wrocław, worki pod oczami Komentarze (1)
My stomatolodzy często tłumaczymy pacjentom, że warto założyć aparat ortodontyczny nawet w dorosłym wieku, ponieważ wady zgryzu narażają zęby na skłonność do próchnicy, paradontozy, a nawet prowadzą do mechanicznych uszkodzeń zębów ukruszeń itd. Ale konsekwencji krzywych zębów jest zdecydowanie więcej. Do takich należą także występujące często zajady. 
 
Zapalenie kącików ust to dokuczliwy problem, który wiąże się z wieloma schorzeniami. Zazwyczaj mówi się o zaburzeniach odporności, cukrzycy, niedoborach witamin, alergiach Tymczasem zajady są również jednym z objawów wady zgryzu. Są dokuczliwe, ponieważ odczuwamy ból i pieczenie w kącikach ust podczas jedzenia, mówienia. Ruchome przez większość dnia usta utrudniają gojenie się stanów zapalnych w kącikach ust. 
Okazuje się, że na przewlekłe zajady narzekają osoby, które mają zgryz zamknięty ze zbyt niskim zwarciem. By sobie to wyobrazić, trzeba zbyt mocno zacisnąć usta. W ich kącikach powstaną wtedy zachyłki, podobne do tych, które mają osoby z zamkniętym zgryzem z za niskim zwarciem. W tych zachyłkach cały czas zbiera się ślina, jest więc wilgotno i ciepło, a to idealne warunki dla rozwoju drożdżaków wywołujących zapalenie. Co robić? Wystarczy uwolnić zgryz, by problem wynikając z nadmiernego zachodzenia zębów górnych na dolne przestał dokuczać. Zakładamy aparat ortodontyczny, odbudowujemy prawidłowe zwarcie, co ma wpływ na wygląd i zdrowie zębów. A przy okazji pokonujemy zajady - to kolejny bonus wynikający z leczenia ortodontycznego.
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-03-28 17:07
Ogólne aparat, zajady, ortodoncja wrocław, ortodonta wrocław Komentarze (0)