iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Zbyt częste mycie zębów bez uzasadnionych przyczyn absolutnie nie ma sensu. Zaburza proces mineralizacji szkliwa, prowadzi do jego uszkodzeń, a także może wywoływać problemy z przyzębiem.

Agresywne szczotkowanie prowadzi do cofania się dziąseł, nadwrażliwości i stanów zapalnych. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje nietypowe, na przykład posiadacze aparatów ortodontycznych mogą mieć potrzebę częstszego i dłuższego mycia zębów. Powinni oni jednak korzystać z supermiękkich szczoteczek, myć zęby techniką wymiatającą, a najlepiej używać hydropulserów, które czyszczą zęby w płaszczu wodnym.

Standardowo jednak higienia jamy ustnej 2 razy dziennie, rano i wieczorem, absolutnie wystarczy. Ważne, by tak długo myć zęby, aż poczujemy, że są naprawdę czyste, to znaczy gdy  pod językiem nie wyczuwamy już zalegającej na powierzchni zębów płytki nazębnej. Jedni osiągną taki stan po 2 minutach, inni będą potrzebować więcej czasu. Subiektywne odczucie jest tutaj najważniejsze, a nie obiegowe opinie. W ciągu dnia, po posiłkach płuczemy jamę ustną lub żujemy bezcukrową gumę do żucia, by wypłukać resztki jedzenia i zneutralizować działanie kwasów, wytwarzanych przez bakterie gromadzące się w osadzie nazębnym. Żucie gumy zwiększa wydzielanie śliny (nawet 10-krotnie), dzięki czemu kwaśne pH w jamie ustnej zmienia się, a zęby odzyskują bezpieczeństwo. Ważne, by żuć gumę tylko kilka minut, dłuższe żucie może być niebezpieczne dla stawów skroniowo-żuchwowych. 


 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-02-17 13:32
Ogólne żucie gumy, mycie zębów, higiena jamy ustnej Komentarze (0)

Wydaje się, że szczoteczka elektryczna to jedno z najprostszych urządzeń codziennego użytku. Wystarczy włączyć i maszyna pracuje za nas, oczyszczając dokładnie zęby z płytki i resztek jedzenia. Tymczasem okazuje się, że wielu posiadaczy szczoteczek elektrycznych nie potrafi prawidłowo ich używać!

 
Większość nie pilnuje, by taką szczoteczkę punktowo przykładać do każdego zęba, dając maszynie po kilka sekund na usunięcie płytki nazębnej z powierzchni żującej, przedniej i tylnej. Nie należy w tym czasie wykonywać żadnych dodatkowych ruchów, np. szorować zębów. Niewskazane jest także dociskanie główki szczotki do zębów. Nacisk w trakcie mycia powinien być bardzo delikatny. Zaawansowane urządzenia sygnalizują nam, gdy zbyt mocno dociskamy szczoteczkę, ucząc nas prawidłowych zachowań. Pojawia się wtedy sygnał dźwiękowy, zapala dioda, a nawet na wyświetlaczu dołączonym do szczotki widzimy smutną buźkę, niezadowoloną z naszego sposób mycia zębów.
 
Dlaczego producenci koncentrują się na tym problemie? Oni też wiedzą, że wielu z nas nie potrafi opanować odruchu i dynamicznie, wręcz agresywnie, szoruje zęby, mimo że sama szczoteczka radzi sobie z higieną doskonale. Takie kompulsywne szczotkowanie zębów jest niebezpieczne - może wywołać stany zapalne dziąseł, podrażnienia tkanek miękkich jamy ustnej, a także nadwrażliwości zębów, gdy mechanicznie podrażnione dziąsła odsłonią unerwione szyjki zębowe. 
 
Zastanawiasz się, czy myjesz zęby prawidłowo? Popatrz na szczoteczkę. Od jej główki nie powinien odstawać ANI JEDEN włosek. Jeśli jest inaczej, to znaczy że myjesz zęby nieprawidłowo, bo zbyt agresywnie. Zasada jest taka, że po średnio 100 dniach wymieniamy końcówkę szczoteczki, nie dlatego że zmieniła kształt, ale wyłącznie ze względów higienicznych.
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-07-16 16:09
Ogólne mycie zębów, higiena jamy ustnej, szczotka elektryczna Komentarze (0)