iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Czy wiesz, że zimowy wypoczynek może dać się we znaki twoim zębom? Jeśli szusujesz w górach, uważaj na zespół dolegliwości bólowych o nazwie barodontalgia.

Tak to już jest, że chore zęby lubią boleć w górach. Wysokie ciśnienie, nie tylko w najwyższych partiach gór, może wywołać przeszywający ból zęba. Zwłaszcza jeśli nagle zmieniasz swoje położenie, wjeżdżając kolejką na stok lub mknąc w dół ośnieżonym zboczem. Ból zęba może być tak intensywny, że będzie utrudniał normalne funkcjonowanie. Skąd się wziął? Barodontalgia to zespół dolegliwości bólowych uzębienia, mający związek z ciśnieniem (nazwa nawiązuje do jednostki miary ciśnienia, czyli baru). Ból to sygnał, że we wnętrzu zęba uwięzione są przestrzenie powietrzne, które nie mogąc wyrównać ciśnienia, wywołują nacisk na tkanki zębowe. Takie przestrzenie powietrzne występują często pod nieprawidłowo założonymi wypełnieniami ubytków (plombami).Silny i nagły ból przy zmianie ciśnienia to także jeden z objawów stanu zapalnego miazgi, zatok szczękowych oraz ropnia okołozębowego. Może to być też znak, że ząb leczony kanałowo nie został prawidłowo przeleczony lub że korona czy most protetyczny są nieszczelne. Dlatego, jeśli na nartach dopadł cię nagły ból zęba, po powrocie z gór jak najszybciej umów się na wizytę do stomatologa. Barodontalgia może cie dopaść nie tylko na nartach - także w samolocie oraz podczas nurkowania, czyli wszędzie tam, gdzie twój organizm odczuwa zmianę ciśnienia atmosferycznego.  


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2015-02-24 11:44
Ogólne leczenie kanałowe, ból zęba, barodontalgia Komentarze (0)
 
40-lat to statystycznie średni wiek dla pierwszej kanałówki, choć oczywiście osoby regularnie dbające o zęby mogą jej nie mieć w ogóle w swoim życiu :). Życzę tego wszystkim.
Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy nieleczona próchnica atakuje wnętrze zęba, docierając najpierw do zębiny, a potem do miazgi. Ból pojawia się, gdy bakterie próchnicotwórcze wywołują stan zapalny, dlatego trzeba od razu reagować. Nieleczone zapalenie miazgi może wywołać martwicę i zgorzel, a gdy nadal jest ignorowane także zapalenie ozębnej i okostnej.  Zapalenie miazgi bywa nieodwracalne wtedy wnętrze zęba trzeba oczyścić, odkazić, a potem zastosować szczelne wypełnienie. To właśnie leczenie kanałowe.  
Nowoczesna stomatologia pozwala przeprowadzić je w ciągu jednej wizyty. Oszczędzamy czas i minimalizujemy stres, bo po godzinie-dwóch wychodzimy z gabinetu z wyleczonym zębem. Co jednak najważniejsze, eliminujemy ryzyko zakażenia pomiędzy wizytami. Im mniej razy otwieramy kanały zęba tym lepiej dla sterylności procedury.  Tradycyjna kanałówka wymagała kilku wizyt, ponieważ po otwarciu zęba wypełniało się go substancją niszczącą miazgę. Proces ten był powtarzany i za każdym razem towarzyszyły mu ból i dyskomfort. Teraz podczas jednej wizyty endodonta wyposażony w specjalistyczny sprzęt jest w stanie pozbyć się bakterii z kanałów korzeniowych, szczelnie je zamknąć i wypełnić zęba odbudową protetyczną. 
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-12-31 00:10
Ogólne leczenie kanałowe, kanałówka, endodonta Wrocław Komentarze (0)