iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Każdemu z nas zdarzyło się chyba odkręcić butelkę zębami. Rozłupywanie nimi orzechów też powszechny proceder. Ukruszenia, a nawet pęknięcia zębów z powodu traktowania zębów jak narzędzi to powszechne przypadki. Odgryzamy zębami metki przyczepione do ubrań plastikową żyłką, otwieramy plastikowe opakowania. 

Ukruszenia można odbudować za pomocą kompozytu, wykonując tzw. bonding. W wersji droższej, ale bardziej trwałej, pamiątki po rozgryzaniu łupiny orzecha przykryją licówki porcelanowe. A co jeśli ząb się złamał na orzechu? Gdy korzeń jest cały, usuwamy złamaną koronę zęba, leczymy korzeń kanałowo i wzmacniamy wkładem koronowo-korzeniowym, aby móc na nim odbudować ząb za pomocą korony porcelanowej. Gdy pęknięcie doszło aż do korzenia, trzeba ząb usunąć i zastosować implantację. Dla dentysty to nie będzie twardy orzech do zgryzienia, ale dla ciebie wydatek. Pomyśl, czy warto ryzykować, gdy następnym razem będziesz traktowała zęby jak narzędzie.
Gryzonie gryzą także ołówki, ramki okularów Czy gryzienie jest zatem niezdrowe dla zębów? To zależy, co się gryzie. Człowiek ma instynktowną potrzebę gryzienia i żucia. W ten sposób ćwiczy mięśnie i rozbudowuje kości szczęk. Dieta bogata w chrupkie, surowe warzywa i owoce jest zdrowa dla naszych zębów. Gryzienie jest niezdrowe, tylko jeśli jest parafunkcją. To znaczy, gdy gryziemy przedmioty, których gryźć nie powinniśmy. Nie po to przecież wymyślono ołówki czy okulary, żeby je obgryzać. Także twarde cukierki, np. landrynki należy ssać, a nie rozgryzać. Bo nawet landrynki mogą być powodem pęknięć zębów. Jeśli pęknięcie obejmuje tylko szkliwo i zębinę, to najlepiej zdecydować się na odbudowę kompozytową. Dodatkowe szlifowanie pękniętego zęba pod koronę porcelanową mogłoby spowodować zapalenie miazgi.
 
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-05-28 16:44
Ogólne implant, kanałówka, pęknięty ząb, ukruszony ząb, bonding, ekstrakcja Komentarze (1)
 
40-lat to statystycznie średni wiek dla pierwszej kanałówki, choć oczywiście osoby regularnie dbające o zęby mogą jej nie mieć w ogóle w swoim życiu :). Życzę tego wszystkim.
Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy nieleczona próchnica atakuje wnętrze zęba, docierając najpierw do zębiny, a potem do miazgi. Ból pojawia się, gdy bakterie próchnicotwórcze wywołują stan zapalny, dlatego trzeba od razu reagować. Nieleczone zapalenie miazgi może wywołać martwicę i zgorzel, a gdy nadal jest ignorowane także zapalenie ozębnej i okostnej.  Zapalenie miazgi bywa nieodwracalne wtedy wnętrze zęba trzeba oczyścić, odkazić, a potem zastosować szczelne wypełnienie. To właśnie leczenie kanałowe.  
Nowoczesna stomatologia pozwala przeprowadzić je w ciągu jednej wizyty. Oszczędzamy czas i minimalizujemy stres, bo po godzinie-dwóch wychodzimy z gabinetu z wyleczonym zębem. Co jednak najważniejsze, eliminujemy ryzyko zakażenia pomiędzy wizytami. Im mniej razy otwieramy kanały zęba tym lepiej dla sterylności procedury.  Tradycyjna kanałówka wymagała kilku wizyt, ponieważ po otwarciu zęba wypełniało się go substancją niszczącą miazgę. Proces ten był powtarzany i za każdym razem towarzyszyły mu ból i dyskomfort. Teraz podczas jednej wizyty endodonta wyposażony w specjalistyczny sprzęt jest w stanie pozbyć się bakterii z kanałów korzeniowych, szczelnie je zamknąć i wypełnić zęba odbudową protetyczną. 
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-12-31 00:10
Ogólne leczenie kanałowe, kanałówka, endodonta Wrocław Komentarze (0)