iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Każdemu z nas zdarzyło się chyba odkręcić butelkę zębami. Rozłupywanie nimi orzechów też powszechny proceder. Ukruszenia, a nawet pęknięcia zębów z powodu traktowania zębów jak narzędzi to powszechne przypadki. Odgryzamy zębami metki przyczepione do ubrań plastikową żyłką, otwieramy plastikowe opakowania. 

Ukruszenia można odbudować za pomocą kompozytu, wykonując tzw. bonding. W wersji droższej, ale bardziej trwałej, pamiątki po rozgryzaniu łupiny orzecha przykryją licówki porcelanowe. A co jeśli ząb się złamał na orzechu? Gdy korzeń jest cały, usuwamy złamaną koronę zęba, leczymy korzeń kanałowo i wzmacniamy wkładem koronowo-korzeniowym, aby móc na nim odbudować ząb za pomocą korony porcelanowej. Gdy pęknięcie doszło aż do korzenia, trzeba ząb usunąć i zastosować implantację. Dla dentysty to nie będzie twardy orzech do zgryzienia, ale dla ciebie wydatek. Pomyśl, czy warto ryzykować, gdy następnym razem będziesz traktowała zęby jak narzędzie.
Gryzonie gryzą także ołówki, ramki okularów Czy gryzienie jest zatem niezdrowe dla zębów? To zależy, co się gryzie. Człowiek ma instynktowną potrzebę gryzienia i żucia. W ten sposób ćwiczy mięśnie i rozbudowuje kości szczęk. Dieta bogata w chrupkie, surowe warzywa i owoce jest zdrowa dla naszych zębów. Gryzienie jest niezdrowe, tylko jeśli jest parafunkcją. To znaczy, gdy gryziemy przedmioty, których gryźć nie powinniśmy. Nie po to przecież wymyślono ołówki czy okulary, żeby je obgryzać. Także twarde cukierki, np. landrynki należy ssać, a nie rozgryzać. Bo nawet landrynki mogą być powodem pęknięć zębów. Jeśli pęknięcie obejmuje tylko szkliwo i zębinę, to najlepiej zdecydować się na odbudowę kompozytową. Dodatkowe szlifowanie pękniętego zęba pod koronę porcelanową mogłoby spowodować zapalenie miazgi.
 
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-05-28 16:44
Ogólne implant, kanałówka, pęknięty ząb, ukruszony ząb, bonding, ekstrakcja Komentarze (1)

Będziesz znów mógł chrupać jabłka, wyraźnie mówić, szeroko się uśmiechać, po prostu zapomnisz o trzecich zębach. Jeśli zdecydujesz się na implanty, które ustabilizują twoją protezę. Są coraz tańsze

To, co przeszkadza osobom starszym normalnie się czuć -  wtedy gdy mówią, jedzą, śmieją się, a nawet gdy śpią - to proteza. Badania pokazują, że prawie połowa Polaków między 65 a 75 rokiem życia nie ma ani jednego zęba. To oni borykają się na co dzień z trzecimi zębami, które mają niekorzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Prawidłowa nazwa: proteza ruchoma wskazuje na istotę problemu: taka proteza po prostu przemieszcza się w jamie ustnej, co dla jej posiadacza oznacza dyskomfort, szczególnie w przypadku protezy dolnej. Przez nią nie tylko nie można swobodnie się uśmiechać. Osoby noszące niedopasowane protezy narzekają np. na chroniczny ból głowy, wywołany destrukcyjnym wpływem protezy na zanikające podłoże kostne oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Ruchome protezy mogą także uciskać i ocierać tkanki jamy ustnej, wywołując rozmaite zakażenia, zapalenia, podrażnienia. Ich posiadacze gorzej się odżywiają. Przez to, że nie mogą gryźć i przeżuwać, ich dieta jest monotonna i uboga m.in. w surowe warzywa i owoce.

 

Tendencje światowe są takie, by unieruchamiać protezy całkowite za pomocą implantów. To proste i szybkie rozwiązanie, które poprawia jakość życia osób cierpiących na bezzębie. Technologia ta jest coraz bardziej dostępna dla polskich seniorów także cenowo. To najtańszy zabieg w implantologii promocyjne stawki na stabilizacje protez nie przekraczają 2 tysięcy za implant, a kliniki oferują także możliwości ratalnych płatności.

 

By ustabilizować protezę, wystarczą 2 implanty (połączone belką gwarantującą pełne podparcie) lub maksymalnie 4. Ich liczbę w konkretnym przypadku zawsze ustala lekarz. Implanty, czyli tytanowe śruby, wszczepia się w kość po badaniach diagnostycznych, wykonywanych bezpośrednio w klinice stomatologicznej. Zabieg przeprowadzany w sterylnych warunkach trwa około godziny. Po wygojeniu dziąseł do zintegrowanych z kością śrub (integracja zajmuje 3-6 miesięcy) montuje się zatrzaski i do nich wklikuje się protezę. To skuteczne i bezpieczne połączenie, które pozwala zapomnieć o tym, że nie mamy już własnych zębów.

 

Wraz z rozwojem technologii gwałtownie skurczyła się lista przeciwwskazań do wykonywania zabiegów implantologicznych. Dziś prawie każdy ma szansę na implanty, nawet osoby po terapiach antynowotworowych czy z cukrzycą, jeżeli została ustabilizowana. Nie ma górnej granicy wieku dla zabiegów implantologicznych. Najstarszy udokumentowany pacjent, który przeszedł procedurę wszczepienia implantów w klinice UNIDENT UNION Dental Spa, miał 82 lata!

 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-11-19 13:12
Ogólne implanty, implant, implant zęba, bezzębie, proteza Komentarze (0)