iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Choroba okluzyjna to wciąż mało znany problem stomatologiczny. Mówimy o niej wtedy, gdy zęby dolne i górne nie kontaktują się ze sobą w sposób prawidłowy. Niewłaściwy kontakt między żuchwą a szczęką niszczy zęby, wpływa na choroby przyzębia (tzw. paradontozę), wywołuje nadmierne napięcie mięśni narządu żucia oraz zaburza pracę stawów skroniowo-żuchwowych.

Dla pacjenta choroba okluzyjna oznacza:

 • pogorszenie estetyki uśmiechu
 • nadwrażliwość startych zębów,
 • ruchomość zębów i podatność na złamania,
 • ryzyko chorób dziąseł i całego przyzębia,
 • dolegliwości związane z patologią stawów, czyli  bóle głowy, karku, pleców, oczu, szumy uszne, migreny.

Za pojawienie się choroby okluzyjnej najczęściej odpowiadają zęby boczne, które są naturalnymi strefami podparcia zgryzu. Groźne są najmniejsze nawet anomalie w ich kształcie (zwłaszcza wysokości). Plomba, która nie odtwarza prawidłowo kształtu  zęba, wywołuje lawinę niefortunnych zdarzeń. Jakich? Pozostałe zęby w zgryzie dążą do maksymalnego zaguzkowania, czyli zwarcia między zębami dolnymi i górnymi. Możesz wtedy nieświadomie wysuwać żuchwę, przesuwać ją na boki, zgrzytać.Jeśli w okluzji przeszkadzają za wysokie zęby przednie, będziesz je dzień po dniu ścierać. Do tego pojawią się: trzaski, dolegliwości bólowe w rejonie całej głowy, karku, pleców.Najczęściej pacjenci z chorobą okluzyjną myślą, że cierpią  na dokuczliwe migreny, a zgrzytają z nerwów. Nie wiedzą, że ich organizm reaguje na zaburzoną harmonię w zgryzie, za którą może odpowiadać źle wykonane wypełnienie.

Objawy choroby okluzyjnej:

 • Starte zęby przednie z powodu obniżenia wysokości zwarcia  (nierówne brzegi sieczne) 
 • Nadwrażliwość zębowa wywołania starciem szkliwa i odsłonięciem zębiny 
 • Ból przy nagryzaniu
 • Pęknięcia zębów przeciążonych w zgryzie
 • Wychylanie górnych siekaczy z powodu napierania zębów dolnych, dążących do zwarcia w patologicznych warunkach
 • Stany zapalne przyzębia wywołane przeciążeniem zębów w zgryzie
 • Nocne zgrzytanie (żuchwa napotykając przeszkody zgryzowe dąży do nowego zwarcia)
 • Bóle mięśniowe w rejonie stawów skroniowo-żuchwowych (kłykieć w stawie przemieszcza się i wywołuje napięcie mięśni)
 • Częste bóle głowy, oczu, karku, placów, szumy uszne, wywołane nieprawidłowościami w pracy stawów skroniowo-żuchwowych
 • Ruchomość zębów i utrata kości przyzębia z powodu przeciążenia w zgryzie 

Potrzebny jest aparat

Leczenie choroby okluzyjnej polega na przywróceniu prawidłowej wysokości zwarcia za sprawą ortodoncji i jednoczesnej odbudowie wysokości i kształtu zębów. Musimy podwyższyć zwarcie, zrobić miejsce dla prawidłowych kształtów zębów, odbudować je za pomocą bondingu, czyli nadbudów kompozytowych. Zastosowanie tylko szyny ochronnej zapobiegającej ścieraniu się zębów, nie rozwiąże problemu. Zgryz będzie dalej działał wadliwie, wywołując napięcia mięśniowe, złą pracę stawów i przeciążenia zębów .

Korzyści z wyleczenia choroby okluzyjnej 

Korekta zwarcia powoduje ogólne zrelaksowanie mięśni narządu żucia. Dzięki przywróceniu zgryzowej harmonii między przestaniesz narzekać na dolegliwości bólowe, na przykład migreny, odstawisz tabletki przeciwbólowe, będziesz dobrze sypiać, a domownicy nie będą narzekać na twoje zgrzytanie. Skończy się problem startych zębów, nie trzeba będzie leczyć nadwrażliwości zebowej, uważać na gorące, zimne, kwaśne pokarmy. Pokonanie choroby okluzyjnej ma również wpływ na poprawę wyglądu. Dzięki temu, że przywrócona zostaje harmonia w zgryzie, rysy całej twarzy stają się bardziej zrelaksowane i pogodne. Rysy twarzy przestają być napięte, kąciki ust unoszą się, usta tracą zacięty charakter, czerwień wargowa uwypukla się, spłycają bruzdy nosowo-wargowe i linie marionetki, występujące często przy pogłębieniu zgryzu.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2015-09-14 11:51
Ogólne migrena, bruksizm, ortodoncja dorosłych, wady zgryzu, choroba okluzyjna, bóle głowy Komentarze (2)