iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Choroba okluzyjna to wciąż mało znany problem stomatologiczny. Mówimy o niej wtedy, gdy zęby dolne i górne nie kontaktują się ze sobą w sposób prawidłowy. Niewłaściwy kontakt między żuchwą a szczęką niszczy zęby, wpływa na choroby przyzębia (tzw. paradontozę), wywołuje nadmierne napięcie mięśni narządu żucia oraz zaburza pracę stawów skroniowo-żuchwowych.

Dla pacjenta choroba okluzyjna oznacza:

 • pogorszenie estetyki uśmiechu
 • nadwrażliwość startych zębów,
 • ruchomość zębów i podatność na złamania,
 • ryzyko chorób dziąseł i całego przyzębia,
 • dolegliwości związane z patologią stawów, czyli  bóle głowy, karku, pleców, oczu, szumy uszne, migreny.

Za pojawienie się choroby okluzyjnej najczęściej odpowiadają zęby boczne, które są naturalnymi strefami podparcia zgryzu. Groźne są najmniejsze nawet anomalie w ich kształcie (zwłaszcza wysokości). Plomba, która nie odtwarza prawidłowo kształtu  zęba, wywołuje lawinę niefortunnych zdarzeń. Jakich? Pozostałe zęby w zgryzie dążą do maksymalnego zaguzkowania, czyli zwarcia między zębami dolnymi i górnymi. Możesz wtedy nieświadomie wysuwać żuchwę, przesuwać ją na boki, zgrzytać.Jeśli w okluzji przeszkadzają za wysokie zęby przednie, będziesz je dzień po dniu ścierać. Do tego pojawią się: trzaski, dolegliwości bólowe w rejonie całej głowy, karku, pleców.Najczęściej pacjenci z chorobą okluzyjną myślą, że cierpią  na dokuczliwe migreny, a zgrzytają z nerwów. Nie wiedzą, że ich organizm reaguje na zaburzoną harmonię w zgryzie, za którą może odpowiadać źle wykonane wypełnienie.

Objawy choroby okluzyjnej:

 • Starte zęby przednie z powodu obniżenia wysokości zwarcia  (nierówne brzegi sieczne) 
 • Nadwrażliwość zębowa wywołania starciem szkliwa i odsłonięciem zębiny 
 • Ból przy nagryzaniu
 • Pęknięcia zębów przeciążonych w zgryzie
 • Wychylanie górnych siekaczy z powodu napierania zębów dolnych, dążących do zwarcia w patologicznych warunkach
 • Stany zapalne przyzębia wywołane przeciążeniem zębów w zgryzie
 • Nocne zgrzytanie (żuchwa napotykając przeszkody zgryzowe dąży do nowego zwarcia)
 • Bóle mięśniowe w rejonie stawów skroniowo-żuchwowych (kłykieć w stawie przemieszcza się i wywołuje napięcie mięśni)
 • Częste bóle głowy, oczu, karku, placów, szumy uszne, wywołane nieprawidłowościami w pracy stawów skroniowo-żuchwowych
 • Ruchomość zębów i utrata kości przyzębia z powodu przeciążenia w zgryzie 

Potrzebny jest aparat

Leczenie choroby okluzyjnej polega na przywróceniu prawidłowej wysokości zwarcia za sprawą ortodoncji i jednoczesnej odbudowie wysokości i kształtu zębów. Musimy podwyższyć zwarcie, zrobić miejsce dla prawidłowych kształtów zębów, odbudować je za pomocą bondingu, czyli nadbudów kompozytowych. Zastosowanie tylko szyny ochronnej zapobiegającej ścieraniu się zębów, nie rozwiąże problemu. Zgryz będzie dalej działał wadliwie, wywołując napięcia mięśniowe, złą pracę stawów i przeciążenia zębów .

Korzyści z wyleczenia choroby okluzyjnej 

Korekta zwarcia powoduje ogólne zrelaksowanie mięśni narządu żucia. Dzięki przywróceniu zgryzowej harmonii między przestaniesz narzekać na dolegliwości bólowe, na przykład migreny, odstawisz tabletki przeciwbólowe, będziesz dobrze sypiać, a domownicy nie będą narzekać na twoje zgrzytanie. Skończy się problem startych zębów, nie trzeba będzie leczyć nadwrażliwości zebowej, uważać na gorące, zimne, kwaśne pokarmy. Pokonanie choroby okluzyjnej ma również wpływ na poprawę wyglądu. Dzięki temu, że przywrócona zostaje harmonia w zgryzie, rysy całej twarzy stają się bardziej zrelaksowane i pogodne. Rysy twarzy przestają być napięte, kąciki ust unoszą się, usta tracą zacięty charakter, czerwień wargowa uwypukla się, spłycają bruzdy nosowo-wargowe i linie marionetki, występujące często przy pogłębieniu zgryzu.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2015-09-14 11:51
Ogólne migrena, bruksizm, ortodoncja dorosłych, wady zgryzu, choroba okluzyjna, bóle głowy Komentarze (2)

Klikanie, trzaskanie pacjenci różnie opisują dźwięk, który słyszą podczas ziewania lub na przykład gryzienia jabłka. Nie należy go lekceważyć, powtarzający się problem jest oznaką przemęczenia stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet ich uszkodzenia. Pod wpływem czego? No właśnie!

 
Zaburzenia w pracy stawów skroniowo-żuchwowych wywołuje w przeważającej większości  bruksizm. Stawy skroniowo-żuchwowe, jedne z najmniejszych w naszym organizmie, są na co dzień bardzo zapracowane. Używamy ich gdy mówimy, jemy, ziewamy, śpiewamy. Kiedy dopada nas stres, także zaprzęgamy je do roboty i odruchowo zaciskamy zęby. Co więcej, zgrzytamy zębami nawet przez sen odreagowując porażki dnia. I właśnie bezwiedne zgrzytanie zębami i zaciskanie ich to bruksizm choroba o podłożu psychosomatycznym, która niszczy szkliwo zębów oraz wywołuje patologie w stawach skroniowo-żuchwowych. Objawy są różne jedni czują nadwrażliwość zębów, inni mają ubytki szkliwa (niezwiązane z próchnicą), wielu narzeka na ból stawów lub trzaski w trakcie ziewania czy gryzienia. Są jednak i tacy pacjenci, którzy cierpią na bóle głowy, oczu, karku nie wiedząc, że przyczyną są patologie w stawach skroniowo-żuchwowych, powiązanych z układem nerwowym. Oczywiście stawy mogą cierpieć także na skutek wady zgryzu. W obu przypadkach niezbędna jest wizyta diagnostyczna, w tym wykonanie zdjęcia RTG stawów. W przypadku bruksizmu lekarz zaleci zakładanie na noc szyn, przypominających ruchowy aparat ortodontyczny. Będą one miały na celu relaksację stawów. Przy wadzie zgryzu potrzebne będzie leczenie ortodontyczne, by odciążyć stawy i odbudować prawidłowy zgryz.  
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-01-14 12:01
Ogólne bruksizm, stawy skroniowo-, ziewanie, skroniowo-żuchwowy Komentarze (0)

Dbasz o zęby, regularnie wymieniasz plomby i nie dajesz się próchnicy. Myślisz, że masz zdrowe zęby? Niekoniecznie. Jeśli zauważasz pościerane siekacze, odczuwasz nadwrażliwość i w dodatku często boli cię głowa, jest bardzo prawdopodobne, że twój uśmiech dewastuje stres i jego objaw - bruksizm.

Coraz powszechniejszy nawet u nastolatków niszczy zęby regularnie każdej nocy, gdy odreagowujemy problemy dnia, zgrzytamy zębami i  zaciskamy je. W rezultacie najtwardsza część naszego organizmu szkliwo ściera się i pęka. Powstają ubytki klinowe, które nie są efektem próchnicy, a zęby dosłownie ścierają się.

Wielu pacjentów chce szybkiej poprawy wyglądu, myśli, że tzw. zjedzone zęby można przykryć licówkami. Nic z tego. Najpierw trzeba rozprawić się z bruksizmem. Jak duża jest skala zjawiska? Co trzeci pacjent zgłaszający się na wizytę cierpi na bruksizm, o którym nawet nie wie. Ma starte zęby, bolą go stawy skroniowo-żuchwowe, czasem skarży się na bóle migrenowe. Ale przychodzi do gabinetu na zabieg estetyczny. Dopiero w trakcie konsultacji otwiera ze zdziwieniem oczy i uświadamia sobie, że zgrzyta zębami.

Jak ochronić zęby przed niszczącym je naciskiem? Leczenie polega na zakładaniu na noc aparatu, przypominającego ortodontyczny. Taka szyna ustawia zbolałe stawy w dobrej pozycji i uniemożliwia zgrzytanie. Często podaję też botoks, by uspokoić zbyt zaciskające się żwacze. Jednak bruksizm jest schorzeniem wynikającym z zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego. W jego leczeniu warto dotrzeć do istoty problemu. Odpowiednia dieta, suplementacja, zmiana trybu życia, być może nawet wizyty u terapeuty wszystko to pomoże w pokonaniu stresu i przyda się nie tylko w staraniach o rozluźnienie zaciśniętych zębów.
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-04-23 14:50
Ogólne zgrzytanie zębami, bruksizm Komentarze (0)