iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Pełne usta, uniesione policzki, płytsze bruzdy nosowo-wargowe czyli młodszy wygląd można teraz osiągnąć za sprawą wizyty u dentysty. Dental Face Lifting to terapia, która wykorzystuje techniki stomatologiczne dla poprawy rysów twarzy, w tym także dla cofnięcia zegara biologicznego twarzy. 

 
Podstawą Dental Face Liftingu jest odbudowa prawidłowego podparcia kostnego twarzy. Okazuje się, że zły zgryz, brak zębów, zwłaszcza rozległe braki skrzydłowe (trzonowce i przedtrzonowce) postarzają. Prowadzą bowiem do zapadania policzków, zwężenia ust, zmieniają optycznie owal twarzy. Stomatologiczna terapia anti-aging zaczyna więc od fundamentu, odbudowując najpierw kostny szkielet twarzy. Skóra odzyskuje podparcie, usta stają się pełniejsze, policzki przestają się zapadać. 
Podstawą Dental Face Liftingu jest implantologia - w przypadku braków w uzębieniu - oraz ortodoncja nieekstrakcyjna, która zrywa z powszechnym do niedawna usuwaniem zębów (głównie czwórek i piątek). Leczenie ortodontyczne rozszerza łuki zębowe i w ten sposob rozładowuje stłoczenia zębów, przy okazji mając pozytywny wpływ na rysy twarzy. Następuje uwypuklenie okolicy podnosowej, zmiana położenia brody, poprawia się owal, kształt policzków, a usta stają się pełniejsze i mniej podatne na zmarszczki.
 
Zabiegiem anti-aging jest też wybielanie. Tak jak skóra z wiekiem pokrywa się siatką zmarszczek, tak zęby, starzejąc się, żółkną. Do wyboru jest kilkanaście metod wybielania, od zabiegów gabinetowych  po systemy nakładkowe używane w domu. Są zęby odporne na wybielanie, najczęściej z silnymi przebarwieniami poantybiotykowymi. Stosuje się wtedy licówki pełnoceramiczne. Za ich pomocą koryguje się także nieestetyczne kształty zębów.
 
Na finał medycyna estetyczna podkreśla i uwypukla efekt odmłodzenia, który osiągany jest za sprawą leczenia stomatologicznego. 
 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-07-09 16:40
Ogólne ortodoncja, implanty zębowe, Dental Face Lifting Komentarze (0)

Odpowiem szczerze, po nic! Dlatego nie żałujcie, jeśli dentysta zaleci ich usunięcie. 

 
Trzecie trzonowce przydawały się naszym przodkom, których szczęki były dużo większe i dużo bardziej zapracowane niż nasze. Gdy nie znano ognia i narzędzi, rozdrabnianie pokarmu było zadaniem wyłącznie zębów. Kiedy homo sapiens nauczył się kroić, gotować (a nawet obsługiwać mikser :)), potrzeba dodatkowych trzonowców zanikła. A jednak ósemki, mimo że to narząd szczątkowy jak np. kość ogonowa, wyrastają nam w okolicach 18-tych urodzin. Pewnie dlatego nazywane są zębami mądrości. Zupełnie bezzasadnie, nie są bowiem ani mądre, ani specjalnie pracowite. 
Ósemki pojawiają się w szczęce, gdy z reguły nie ma już dla nich miejsca. Rosną więc krzywo i zwykle nie biorą udziału w przeżuwaniu. Część z nich w ogóle nie wychodzi na powierzchnię, pozostając ukryta w dziąśle. Taki niewyrżnięty ząb sprzyja powstawaniu stanów zapalnych. A gdy jednak ósemka próbuje wyrosnąć, mimo że nie ma miejsca, potrafi to robić latami, wywołując promieniujący ból.
Z zębami mądrości jest jeszcze jeden problem: ponieważ są stłoczone z tyłu, bardzo trudno zadbać o ich higienę. Stąd częsta próchnica w tej części uzębienia, przenosząca się najpierw na siódemki, a w konsekwencji także na pozostałe zęby. 
 
Jak usunąć ósemkę? Zacząć od zdjęcia RTG. Ono pokaże położenie zęba w dziąśle i pozwoli ustalić plan zabiegu ekstrakcji, który powinien być bezwzględnie wykonany w znieczuleniu miejscowym. Dentysta dokładnie oczyści zębodół, by zapobiec powikłaniom. W tym miejscu powstanie skrzep, którego absolutnie nie wolno samodzielnie usuwać! Stanowi on bowiem naturalny opatrunek, chroniący przed zakażeniem i zaczątek nowej tkanki. Czasem konieczne bywa założenie szwów. Obrzęk utrzymuje się do kilku dni po zabiegu i wtedy dobrze jest mieć pod ręką przepisane przez stomatologa środki przeciwbólowe. Łagodząco działają też zimne okłady na policzek. Przez tydzień trzeba zrezygnować z alkoholu, tytoniu i bardzo gorących lub zimnych napojów oraz powstrzymać się od wysiłku fizycznego. 
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-07-02 13:36
Ogólne zęby mądrości, usuwanie ósemek Komentarze (0)

Zacznijmy od tego, jak wyglądają licówki. Te porcelanowe łuski naklejane na zęby są dziś bardzo cienkie: ich grubość waha się w granicach 0,3-0,5 mm. Jednak gdy przymocuje się je do powierzchni zęba, stają się bardzo stabilne. Ponieważ są wykonane z niezwykle wytrzymałego materiału, możemy je nosić nawet 15 lat. Poprawiają kolor, kształt i strukturę zębów. Nadają się idealnie na przykład do ich wydłużenia, ukrycia diastemy lub zamaskowania nierówności szkliwa. Są nie tylko bardziej wytrzymałe, ale także ładniejsze niż licówki kompozytowe.

Na czym właściwie polega ich urok? Ceramika dzięki przepuszczalności światła umożliwia tworzenie licówek o najwyższych walorach estetycznych. Mówiąc inaczej, zęby opakowane takimi licówkami wyglądają jak naturalne, ponieważ porcelana pochłania i  odbija światło zupełnie tak samo jak ząb naturalny. W dodatku pracownie protetyczne, uzbrojone w mikroskopy i całą gamę materiałów efektowych, są w stanie tak odtworzyć brzegi sieczne licówek, że zęby wyglądają w 100% jak własne. Są najwierniejszym odwzorowaniem natury, a w świecie stomatologii, a ich ranga porównywana jest do ręcznie szytych garniturów w najlepszych pracowniach krawieckich. Szczytowym osiągnięciem stomatologii estetycznej są porcelanowe licówki warstwowe. Dzięki warstwowej budowie lepiej kryją one uszkodzenia  brzegów siecznych i przebarwienia zębów. Ma to duże znaczenie wiele zębów licuje się przecież właśnie dlatego, że są odporne na wybielanie. W takich przypadkach wybiera się licówki warstwowe, a pierwszą ich warstwą jest tzw. opaker zębinowy. To on jest w stanie zamaskować przebarwienia odporne na wybielanie oraz stworzyć podbudowę z zębiny przy uszkodzeniach mechanicznych. 

 
Na rynku pojawia się wiele tzw. rewolucyjnych systemów kompozytowych, które mają w składzie także porcelanę. Licówki z materiałów hybrydowych reklamują się mniejszą inwazyjnością do ich przymocowania wystarczy bowiem tylko wytrawienie szkliwa. Dziś tracą jednak tę przewagę, ponieważ porcelanowe licówki są coraz cieńsze i wymagają coraz mniejszej ingerencji w szkliwo.
 
Podstawową przewagą ceramiki jest jednak estetyka. Licówka porcelanowa powstaje na indywidualne zamówienie nie tylko pod względem kształtu. Ceramista tworzy ją z wielu barw i stopni przezierności, dzięki czemu licowany ząb wygląda jak naturalny A licówka kompozytowa lub hybrydowa? Nieprzezierna i jednolita w kolorze wygląda na jego tle sztucznie, w dodatku z czasem tworzywo, z którego jest wykonana, przebarwia się (najczęściej żółknie). 
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-06-25 11:59
Ogólne diastema, licówki porcelanowe, porcelana Komentarze (0)

Gdy zaczyna się lato, posiadacze nadwrażliwych zębów mają nie lada problem przeszywający ból daje o sobie znać przy każdym łyku zimnego napoju czy kęsie lodowego deseru. Zamiast przyjemnej ochłody mamy nieprzyjemne, stresujące odczucie, które wywołuje pytanie, co robić.

Przy nadwrażliwości polecam po prostu wizytę diagnostyczną, która będzie miała na celu znalezienie przyczyny problemów. Możliwości jest wiele: od złej diety i złych technik szczotkowania zębów po bruksizm i refluks żołądkowy. Aby zwalczyć samą nadwrażliwość, polecam na początek profesjonalną mineralizację szkliwa (przygotowuje się dla pacjenta specjalne szyny, wypełnione substancjami zawierającymi wysokie stężenie jonów fluorkowych, które zakłada się na kilka, kilkanaście minut) oraz lakierowanie zębów odpowiednimi preparatami.

Wcześniej usuwamy obowiązkowo kamień nazębny, warto wykonać zabieg aparatem Vector, który niweluje kamień poddziąsłowy i jednocześnie natryskuje korzenie zębów preparatem odbudowującym przyczepy między korzeniami a dziąsłami. Znika problem nadwrażliwości odsłoniętych szyjek zębowych.

A w domu? Osoby z nadwrażliwością zębów powinny ograniczyć ich szczotkowanie do dwóch razy dziennie, w skrajnych przypadkach należy myć zęby tylko raz - przed snem, a rano stosować specjalistyczne płukanki. Przy wrażliwych zębach kupujmy ultramiękkie szczoteczki, dostępne w aptekach bądź klinikach stomatologicznych. Pastę także najlepiej niech dobierze dentysta. Na rynku są dostępne preparaty, które zawierają składniki wbudowujące się w szkliwo i wzmacniające je. Osobom z nadwrażliwością nie wolno stosować środków wybielających, które zawierają środek abrazyjny (ścierający). Zamiast tego należy poszukać past ze składnikami, które wybielają zęby za pomocą enzymów.

Oprócz tego unikajmy potraw zakwaszających środowisko jamy ustnej, w tym przede wszystkim napojów gazowanych. Po każdym posiłku płuczmy jamę ustną wodą lub żujmy gumę przez kilka minut to poprawia pH. 

 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-06-18 18:42
Ogólne kamień nazębny, Vector, wrażliwe zęby Komentarze (0)
Odpowiedzi są trzy: dla zdrowia, wygody i urody. Zacznijmy od najważniejszego, czyli od zdrowia. Brak nawet jednego zęba trzeba od razu uzupełnić, jeżeli nie chcemy mieć kłopotów z resztą uzębienia. To jak w dominie. Problemy zaczynają się, gdy zęby sąsiadujące z luką w uśmiechu próbują ją zapełnić i zaczynają się przechylać. Źle się zaczyna dziać także z zębem przeciwstawnym, który wydłuża się, szukając kontaktu. Ma to destrukcyjny wpływ na jego stabilność. Do tego dochodzą kłopoty z zanikającymi dziąsłami oraz ze zgryzem, dlatego zbyt długo bagatelizowany dziurawy uśmiech wymaga leczenia ortodontycznego. Z powodu braku zęba możemy też trafić do gastrologa. Jeżeli nieprawidłowo żujemy pokarm, żołądek nie będzie sobie dawał rady ze źle rozdrobnionym jedzeniem.
 
Dla zdrowia trzeba więc brak uzupełnić. Gdy decydujemy się na implant, nie musimy szlifować (czytaj: poświęcać) zębów sąsiednich, tak jak ma to miejsce w przypadku mostów. Most protetyczny uzupełnia lukę, ale musi się opierać na filarach, którymi są właśnie oszlifowane sąsiednie zęby. Często jest ich po prostu szkoda. Implant, czyli tytanowa śruba umieszczana chirurgicznie w kości, perfekcyjnie zastępuje korzeń brakującego zęba. Nie trzeba nic szlifować, ponieważ koronka jest połączona tylko z implantem wrośniętym w kość. Integruje się on tak mocno z naszym organizmem, że staje się jego częścią, funkcjonującą tak samo jak pozostałe prawdziwe korzenie zębowe. Nie ma obaw, że coś się przesunie, straci szczelność, wypadnie. Implant uważany jest za dożywotnie uzupełnienie protetyczne, przy prawidłowej higienie w ogóle nie wymaga wymiany. Jest więc rozwiązaniem wygodnym. A czy ładniejszym? Zdecydowanie tak, ponieważ implant, wrastając w kość, stymuluje ją, za każdym razem gdy gryziemy, żujemy, mówimy. Dzięki temu kość jest prawidłowo rozwinięta - co ma znaczenie dla naszego wyglądu, ponieważ jest podporą dla policzków, ust, wpływa na rysy twarzy.
 
W przypadku wielu ubytków, także tych uzupełnianych mostami dochodzi do zaników kości szczęki lub żuchwy. Zmienia się wtedy twarz pacjenta: zapadają policzki, zwężają usta, które tracą kostne podparcie. Wygląda się starzej, z powodu nawet niewidocznych w uśmiechu braków skrzydłowych (trzonowce i przedtrzonowce). Tak więc na urodę niekorzystnie wpływa nie tylko brak zęba na przedzie :).
 
Jest jeszcze jedna sprawa: cena. Tutaj implant powoli wysuwa się na prowadzenie. Gdy zsumuje się koszty mostu protetycznego, może okazać się, że implant to rozwiązanie takze bardziej ekonomiczne. 
 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-06-11 12:54
Ogólne implanty, implanty zębowe, most protetyczny Komentarze (0)

Badania pokazują, że cukrzyca może być powodowana m.in. przez przewlekłe choroby przyzębia. Dlaczego?

Czynnikiem inicjującym całą reakcję immunologiczno-zapalną są bakterie Gram-ujemne, rozwijające się w nieusuwanej płytce nazębnej. Wywołują one nie tylko stany zapalne przyzębia, dostają się też do krwioobiegu i w ten sposób atakują cały organizm. W trzustce mogą niszczyć komórki odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny, czyli być aktywatorem cukrzycy. Ale mamy także związek odwrotny już istniejące zmiany cukrzycowe sprzyjają rozwojowi schorzeń dziąseł, ponieważ zwłaszcza przy nieustabilizowanej cukrzycy w jamie ustnej bytuje o wiele więcej bakterii, wywołujących stany zapalne.

Chorym grozi także drożdżyca jamy ustnej, bolesne ubytki, ruchomość zębów oraz częstsze i dłużej gojące się niż u zdrowych osób owrzodzenia, rany i zakażenia. Dlatego diabetycy muszą być pod stałą opieką stomatologa oraz bardzo uważnie dbać o higienę jamy ustnej, w tym regularnie usuwać kamień w gabinecie. Skrupulatne kontrolowanie poziomu cukru we krwi ma także wpływ na leczenie zębów. Zabiegi stomatologiczne mogą odbywać się, tylko gdy indeks glikemiczny jest stabilny, wtedy wszelkie rany goją się szybciej. Dlatego chorzy na cukrzycę powinni informować dentystę o wszystkich zmianach swojego zdrowia, nie tylko o problemach w obrębie jamy ustnej.
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-06-07 12:30
Ogólne zdrowie, higiena, zęby, cukrzyca Komentarze (0)

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne? Czy każdy z nas może mieć śnieżnobiały uśmiech?

Kiedy lekarz mówi NIE

Przeciwwskazania do wybielania są nie tylko tak oczywiste jak ciąża, karmienie piersią czy alergia na składniki preparatów wybielających np. nadtlenek wodoru. Nie przeprowadza się ich przy cukrzycy, epilepsji, chorobie Parkinsona. Nie należy wybielać zębów przed 16. rokiem życia, ponieważ przyjmuje się, że do tego czasu trwa proces ich kształtowania, a wybielanie może zaburzyć rozwój np. szkliwa. Przeciwwskazaniem do wybielania są też nałogi. W czasie wybielania nie wolno palić papierosów. Wolne rodniki uwalniane z nadtlenku wodoru podwyższają rakotwórcze działanie dymu tytoniowego.

Kiedy lekarz mówi TAK ALE?

Nie należy wybielać zębów nadwrażliwych, dopóki się ich tej nadwrażliwości nie pozbawi. Generalnie zęby muszą być zdrowe, tak więc nie wolno także nakładać preparatów wybielających na ubytki próchnicze. Kontakt z takimi substancjami może doprowadzić nawet do zapalenia miazgi, a wtedy ząb trzeba będzie leczyć kanałowo. Choroby dziąseł to kolejna przeszkoda do usunięcia przed wybielaniem.

Kiedy pacjent mówi CHWILA?

Masz zdrowe zęby, a jednak zaczynasz się zastanawiać, gdy zdasz sobie sprawę, że wybielanie nie zadziała na plomby i uzupełnienia protetyczne. To prawda, że jeśli są dopasowane kolorystycznie do obecnej barwy uzębienia, po wybieleniu będą ciemniejsze. Trzeba się więc liczyć z koniecznością wymiany plomb, na pewno tych widocznych w uśmiechu. Najlepiej odczekać 2 tygodnie od wybielania, w tym czasie kolor rozjaśnionych zębów się ustabilizuje i wtedy stomatolog dobierze pasującą barwę wypełnień w strefie estetycznej.

Pacjent czy lekarz - kto decyduje o sposobie wybielania?

Stężenie środka wybielającego jest dobierane indywidualnie do rodzaju przebarwień, koloru zębów oraz ich stanu. W umiejętnym dobraniu środka wybielającego tkwią sztuka i bezpieczeństwo procedury. Stężenie preparatu może być na poziomie 10%, ale wybielamy także substancjami o zawartości substancji aktywnej na poziomie 35%. Jeżeli chodzi o wybielanie z użyciem światła, to tutaj także dentyści mają do wyboru wiele urządzeń. Generalnie zimne światło jest akceleratorem, czyli przyspiesza proces wybielania. W niektórych wypadkach przeprowadza się wybielanie zębów w gabinecie ale bez użycia światła. Stosuje się wtedy preparaty wybielające o najwyższych stężeniach. Wybór metody nie zależy od decyzji pacjenta, lecz rodzaju przebarwień czy koloru zębiny. Tylko specjalista jest w stanie ocenić, która metoda poradzi sobie z wybielaniem konkretnych zębów. Istnieje coś takiego jak granica bieli, do jakiej można dojść w czasie zabiegu. Wynika ona z indywidualnych cech pacjenta, dlatego nie każdy może mieć taki sam śnieżnobiały odcień zębów.

Co z tą nadwrażliwością?

Chwilowa nadwrażliwość - to najczęstszy efekt uboczny wybielania. Zdarza się, że ząb jest zdrowy (bez pęknięć, głębokich wypełnień i obnażonej zębiny), a mimo to występuje nadwrażliwość. Wywołują ją nadtlenki penetrujące w głąb zęba, ale sama miazga pozostaje zdrowa. Najczęściej trwa ona jednak tylko jeden dzień. Poziom wrażliwości zęba nawet całkiem zdrowego zależy od indywidualnego progu bólu. Podatność ocenia stomatolog, stosując proste metody, takie jak badanie zębów zgłębnikiem lub podmuchem powietrza. U pacjentów z nadwrażliwością wybielanie może trwać dłużej. Zmniejsza się wtedy częstość aplikacji lub czas noszenia szyny, stosuje wybielanie gabinetowe lub aplikuje się azotan potasu do szyny wybielającej na ok. pół godziny przed wybielaniem. Nadwrażliwość wywołana wybielaniem ustępuje całkowicie po zakończeniu terapii i nie ma znaczenia dla zdrowia pacjenta.

Czy wybielanie może być niebezpieczne?

Preparaty stosowane do wybielania zębów dobrane przez lekarza w oparciu o kompleksową diagnostykę - nie osłabiają szkliwa. Gorzej gdy pacjent działa na własną rękę, stosuje wiele różnych metod, zbyt często przechodzi kuracje wybielające, dodatkowo używa w domu silnych past abrazyjnych, czyli ścierających szkliwo. To doświadczony specjalista jest w stanie ocenić, czy pacjent jest uzależniony od wybielania. Wystarczy rzut oka na stan dziąseł i kolor zębów, nienaturalnie, wręcz kredowo-biały. Lekarz mający do czynienia z osobą uzależnioną od wybielania ( z tak zwanym bleachorektykiem) powinien bezwzględnie odmówić przeprowadzenia zabiegu.
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-05-28 16:45
Ogólne zęby, wybielanie Komentarze (0)

Korony pełnoceramiczne tak powszechnie mówi się na korony zębowe na podbudowie z tlenku cyrkonu. Ten materiał z powodzeniem zastępuje metal, który do tej pory stosowano jako podbudowy koron porcelanowych. Dlaczego jest niesamowity? Tlenek cyrkonu ma twardość zbliżoną do diamentu, jest więc wyjątkowo wytrzymały, wręcz niezniszczalny. Ale jednocześnie krystaliczno-mleczny tlenek cyrkonu zachowuje się w świetle jak naturalny ząb, ponieważ tak samo przepuszcza i odbija światło. Ten fascynujący materiał sprawia, że korony i mosty protetyczne wyglądają naturalnie w każdym świetle, zyskują duszę. Nikt już nie zadaje sobie pytania, czy ząb jest prawdziwy, czy sztuczny.

Tlenek cyrkonu wypiera metal także z powodów zdrowotnych, ponieważ korony i mosty na podbudowie metalowej stają się coraz mniej akceptowalne z powodu alergii i podrażnień. Łatwo o nie zwłaszcza gdy w jamie ustnej występują dwa metale o różnym potencjale elektrochemicznym. Ślina staje się wtedy elektrolitem, a w ustach powstaje ogniwo galwaniczne. Pacjent odczuwać może metaliczny posmak oraz, co gorsza, cierpieć na stany zapalne błon śluzowych. W przeciwieństwie do metali tlenek cyrkonu jest obojętny pod względem elektrochemicznym, eliminuje ryzyko alergii i podrażnień. Jego bezpieczeństwo potwierdza m.in. długoletnie zastosowanie w protetyce stawów biodrowych.

Pacjentom zwracam uwagę na jeszcze jedną cechę tlenku cyrkonu: uzupełnienie na bazie tlenku cyrkonu jest ponad połowę lżejsze od konstrukcji metalowo-ceramicznej, dzięki czemu unikamy przeciążeń stawów. Ma to duże znaczenie zwłaszcza przy dużych uzupełnieniach. I na koniec słów kilka o szczelności. Korony z tlenku cyrkonu projektuje się i wykonuje komputerowo za pomocą technologii CAD/CAM. Dzięki temu wewnętrzna część korony idealnie przylega do tkanek twardych zęba, a uzupełnienie protetyczne staje się super-szczelne. Ta cecha jest istotna dla zdrowia pacjenta. Pod uzupełnieniem nie będą gromadzić się resztki organiczne, stanowiące pożywkę dla chorobotwórczych bakterii. Tak więc, jeśli czeka cię założenie koronki zębowej, bez wahania decyduj się na koronę cyrkonową, którą często nazywana jest właśnie pełnoceramiczną. 
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-05-21 11:11
Ogólne higiena, zęby, korony Komentarze (0)

Na pewno nie należy myć języka tą samą szczoteczką, którą używamy do zębów, ponieważ to sposób na przenoszenie bakterii bytujących na tylnej ściance języka na przyzębie i zęby. Osad tworzony na języku z resztek jedzenia, śliny i komórek nabłonka jest miejscem rozwoju całych kolonii bakterii, które przetransportowane w inne rejony jamy ustnej, mogą wywoływać stany zapalne.

Oczywiście są na rynku szczoteczki, mające na główce specjalne karbowane powierzchnie do higieny języka. Jednak wykonując ruchy szczoteczką, często nie tyle usuwamy osad, co przesuwamy go w głąb, w kierunku przełyku, skąd jeszcze trudniej go usunąć. Poza tym operowanie szczoteczką w okolicach języka wywołuje u wielu pacjentów odruch wymiotny, który skutecznie zniechęca ich do higieny tej części jamy ustnej. Dlatego zamiast się męczyć wystarczy wydać kilka złotych na specjalną skrobaczkę do języka, przypominającą jednorazową maszynkę do golenia. Taką skrobaczkę przesuwamy kilkakrotnie tylko w jednym kierunku od nasady języka po jego koniec, zbierając osad. Nie zapominamy o bokach. Cały zabieg wykonujemy delikatnie, dzięki temu unikamy podrażnień. Po oczyszczeniu języka polecam stosowanie płukanek do higieny jamy ustnej lub przynajmniej przepłukanie ust wodą. Skrobaczkę natomiast trzeba regularnie czyścić, a co pewien czas dezynfekować.

Kiedy myjemy język? Wymaga on sprzątania zwłaszcza rano, ponieważ w nocy jego oczyszczanie jest ograniczone, zmniejsza się także wydzielanie śliny. Warto poświęcić mu kilka chwil, by nie mieć problemu z przykrym zapachem z  ust i bakteriami, które mnożąc się w jamie ustnej, są w stanie wywoływać choroby także w innych częściach naszego ciała. Nie bez przyczyny jamę ustną uważa się za bramę dla bakterii, atakujących cały organizm.
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-05-15 11:03
Ogólne zdrowie, higiena, dentysta, jama ustna Komentarze (0)

Diastema to anatomiczna przestrzeń między zębami, najczęściej nazwę tę stosuje się w stosunku do tremy między górnymi (lub dolnymi) siekaczami przyśrodkowymi. Uważa się, że dodaje sex-appealu, pomaga odnieść sukces, a nawet że przynosi szczęście - diastema we Francji nazywana jest zębami szczęścia (dents du bonheur). Dla stomatologów przestaje być cechą uzębienia, a staje się wadą, gdy jej szerokość przekracza 2 mm.
Oczywiście, że diastema może mieć zły wpływ na zdrowie zębów. Wady zgryzu, choroby przyzębia, kłopoty z wymową to wszystko może spotkać posiadacza diastemy. Anatomicznie powstaje najczęściej z powodu nieprawidłowego przyczepu wędzidełka wargi górnej. Ale może być także spowodowana brakiem siekaczy bocznych. Tworzy się również, gdy siekacze boczne są zbyt małe. Sposób leczenia dostosowuje się do przyczyny powstania diastemy oraz wielkości zębów i zgryzu pacjenta.

1.    Gdy przestrzeń międzyzębowa to wynik przerośnięcia tkanki wędzidełka górnej wargi, potrzebny jest zabieg chirurgiczny. Stomatolog przecina pasmo tkanki przyczepione z jednej strony do dziąsła, a z drugiej  - do tylnej części górnej wargi.
2.    Gdy diastemie towarzyszą wady zgryzu (np. wypychanie zębów do przodu), wskazane jest leczenie ortodontyczne. Jeżeli przestrzeń międzyzębowa powstała na skutek braku dwójek, dodatkowo z pomocą przyjdzie implantolog, który wszczepi w kość tytanowe śruby, naśladujące korzeń zęba, do których z kolei przymocowane zostaną brakujące siekacze.
3.    Gdy jedynki oddzielone diastemą można powiększyć, wykonuje się licówki porcelanowe. Pozwalają one osiągnąć spektakularne efekty, mimo niewielkiej ingerencji w twarde tkanki zęba. Cienkie płatki porcelany (od 0.5 do 0.75 mm) nakleja się na przednie powierzchnie zębów. Atuty licówki są odporne na silne przebarwienia, idealnie naśladują szkliwo zębów, przez co są najbardziej estetycznym rozwiązaniem, a ich trwałość określa się na 13-15 lat. Ich wykonanie wymaga kilku wizyt u dentysty.
4.    Gdy zależy nam na natychmiastowym i odwracalnym efekcie, można zdecydować się na bonding, czyli zamaskowanie diastemy za pomocą kompozytu, używanego także do plombowania zębów. Metoda szybka, ale mniej trwała niż licowanie. Podczas bondingu powierzchnia korony zęba nie jest szlifowana, lecz tylko wytrawiana kwasem demineralizującym.
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-05-07 09:52
Ogólne uśmiech, zdrowie, zęby, diastema Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |