iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Klikanie, trzaskanie pacjenci różnie opisują dźwięk, który słyszą podczas ziewania lub na przykład gryzienia jabłka. Nie należy go lekceważyć, powtarzający się problem jest oznaką przemęczenia stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet ich uszkodzenia. Pod wpływem czego? No właśnie!

 
Zaburzenia w pracy stawów skroniowo-żuchwowych wywołuje w przeważającej większości  bruksizm. Stawy skroniowo-żuchwowe, jedne z najmniejszych w naszym organizmie, są na co dzień bardzo zapracowane. Używamy ich gdy mówimy, jemy, ziewamy, śpiewamy. Kiedy dopada nas stres, także zaprzęgamy je do roboty i odruchowo zaciskamy zęby. Co więcej, zgrzytamy zębami nawet przez sen odreagowując porażki dnia. I właśnie bezwiedne zgrzytanie zębami i zaciskanie ich to bruksizm choroba o podłożu psychosomatycznym, która niszczy szkliwo zębów oraz wywołuje patologie w stawach skroniowo-żuchwowych. Objawy są różne jedni czują nadwrażliwość zębów, inni mają ubytki szkliwa (niezwiązane z próchnicą), wielu narzeka na ból stawów lub trzaski w trakcie ziewania czy gryzienia. Są jednak i tacy pacjenci, którzy cierpią na bóle głowy, oczu, karku nie wiedząc, że przyczyną są patologie w stawach skroniowo-żuchwowych, powiązanych z układem nerwowym. Oczywiście stawy mogą cierpieć także na skutek wady zgryzu. W obu przypadkach niezbędna jest wizyta diagnostyczna, w tym wykonanie zdjęcia RTG stawów. W przypadku bruksizmu lekarz zaleci zakładanie na noc szyn, przypominających ruchowy aparat ortodontyczny. Będą one miały na celu relaksację stawów. Przy wadzie zgryzu potrzebne będzie leczenie ortodontyczne, by odciążyć stawy i odbudować prawidłowy zgryz.  
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-01-14 12:01
Ogólne bruksizm, stawy skroniowo-, ziewanie, skroniowo-żuchwowy Komentarze (0)
 
40-lat to statystycznie średni wiek dla pierwszej kanałówki, choć oczywiście osoby regularnie dbające o zęby mogą jej nie mieć w ogóle w swoim życiu :). Życzę tego wszystkim.
Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy nieleczona próchnica atakuje wnętrze zęba, docierając najpierw do zębiny, a potem do miazgi. Ból pojawia się, gdy bakterie próchnicotwórcze wywołują stan zapalny, dlatego trzeba od razu reagować. Nieleczone zapalenie miazgi może wywołać martwicę i zgorzel, a gdy nadal jest ignorowane także zapalenie ozębnej i okostnej.  Zapalenie miazgi bywa nieodwracalne wtedy wnętrze zęba trzeba oczyścić, odkazić, a potem zastosować szczelne wypełnienie. To właśnie leczenie kanałowe.  
Nowoczesna stomatologia pozwala przeprowadzić je w ciągu jednej wizyty. Oszczędzamy czas i minimalizujemy stres, bo po godzinie-dwóch wychodzimy z gabinetu z wyleczonym zębem. Co jednak najważniejsze, eliminujemy ryzyko zakażenia pomiędzy wizytami. Im mniej razy otwieramy kanały zęba tym lepiej dla sterylności procedury.  Tradycyjna kanałówka wymagała kilku wizyt, ponieważ po otwarciu zęba wypełniało się go substancją niszczącą miazgę. Proces ten był powtarzany i za każdym razem towarzyszyły mu ból i dyskomfort. Teraz podczas jednej wizyty endodonta wyposażony w specjalistyczny sprzęt jest w stanie pozbyć się bakterii z kanałów korzeniowych, szczelnie je zamknąć i wypełnić zęba odbudową protetyczną. 
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-12-31 00:10
Ogólne leczenie kanałowe, kanałówka, endodonta Wrocław Komentarze (0)

Pełen blasku uśmiech to nie tylko zasługa koloru zębiny, ale także jakości szkliwa. O atrakcyjności zębów świadczy w dużej mierze połysk, a niestety wiele osób ma tak zbudowane szkliwo, że jest ono matowe, chropowate, z licznymi zagłębieniami i rowkami. Wtedy nawet najlepsza technika szczotkowania nie jest w stanie doprowadzić zębów do połysku. Matowy ząb gorzej odbija światło i przez to wydaje się ciemniejszy. Na nierównym szkliwie szybciej odkładają się też osady oraz narasta kamień, przez co zęby wyglądają na niedomyte i zaniedbane. 
Zabiegiem, który nadaje zębom blask i promienny wygląd, jest mikroabrazja szkliwa, polegająca na wygładzeniu powierzchni zębów za pomocą specjalistycznych past polerskich, sofleksów i finirów. Wykonuje się ją tylko w zakresie szkliwa, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia zębów. Zabieg trwa około 2 godzin w obrębie jednego łuku zębowego i obejmuje także powierzchnie tylne zębów, gdzie chropowatość szkliwa często prowokuje odkładanie się kamienia. Po precyzyjnym wypolerowaniu zębów, stają się one optycznie jaśniejsze, ponieważ lepiej odbijają światło, a pacjentowi towarzyszy komfortowe uczucie czystości. Mikroabrazja ma także znaczenie zdrowotne opóźnia odkładanie się kamienia i osadów, a więc chroni przed chorobami przyzębia. Zabieg kończy nałożenie na zęby remineralizujących pianek z fluorem oraz lakierowanie szyjek zębowych. 

 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-12-17 11:57
Ogólne wybielanie, mikroabrazja, chropowate szkliwo, gładkie zęby Komentarze (0)

Mówią, że nigdy nie dostaniesz drugiej szansy, żeby zrobić pierwsze wrażenie. Warto się więc zastanowić, co powoduje, że przy poznaniu zostajemy uznani za osobę sympatyczną, atrakcyjną itd. Myślicie, że ubiór, zapach, a może to co mówicie? Okazuje się, że bezkonkurencyjny jest uśmiech. 

Ankieta Amerykańskiej Akademii Stomatologii Estetycznej (American Academy of Cosmetic Dentistry) pokazuje: 48% przebadanych uważa, że po pierwszym spotkaniu właśnie uśmiech jest najbardziej pamiętaną cechą. Tylko 9% uczestników ankiety mówi, że ubrania zapadają w pamięć, gdy poznajemy nową osobę. Jeszcze mniejsze znaczenie ma rodzaj perfum (8%). Nawet to, co powiesz, wpłynie na pierwsze wrażenie tylko w 25%.

Według badania 85% z nas uważa, że osoby z ładnym uśmiechem są bardziej atrakcyjne. Wyniki ankiety są bezlitosne dla posiadaczy zepsutych, krzywych lub przebarwionych zębów. Jedna trzecia badanych stwierdziła, że nie umówi się na randkę z kimś, kto jest na bakier z dentystą. Nieatrakcyjny uśmiech to także problem w życiu zawodowym. 3 na 4 osoby uważają, że może on zamknąć drogę do kariery.

A więc uśmiech! Tylko jaki? Pewny siebie i szczery. Kąciki ust podnoszą się wtedy bez przeszkód, pokazujemy górne zęby, a w uśmiech angażują się również mięśnie okrężne oczu. Pod jego wpływem czujemy, że mamy do czynienia z osobą pełną pozytywnych emocji. Nawet zęby dalekie od perfekcji mogą zdobić, gdy współgrają z urodą twarzy i, co ważne, są akceptowane przez posiadacza. Diastema, zbyt dziąsłowy uśmiech, szparowatość zębów, nietypowe ustawienia kłów wszystko to może dodawać uroku, jeśli w całości uśmiech jest estetyczny i prezentowany bez kompleksów.

A tymczasem wielu z nas zakrywa usta rękami, bo krępują nas wady zgryzu. Przez lata żyjemy z krzywymi zębami, które już w okresie dojrzewania stały się powodem kompleksów. Uśmiechamy się więc bez pokazywania zębów, przez co na pierwszy rzut oka możemy wyglądać na osoby nieszczere, nieśmiałe lub zakłopotane. Takie wrażenie jest szczególnie kłopotliwe, gdy od pierwszego wrażenia zależą: zdobycie nowej pracy, negocjacje z klientem czy szansa na związek. Sprawdź zatem, czy się na nich uśmiechasz i przystąp do działania, jeśli coś cię w nim krępuje. 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-12-08 09:44
Ogólne uśmiech, diastema, wady zgryzu, szparowatość zębów Komentarze (0)

Będziesz znów mógł chrupać jabłka, wyraźnie mówić, szeroko się uśmiechać, po prostu zapomnisz o trzecich zębach. Jeśli zdecydujesz się na implanty, które ustabilizują twoją protezę. Są coraz tańsze

To, co przeszkadza osobom starszym normalnie się czuć -  wtedy gdy mówią, jedzą, śmieją się, a nawet gdy śpią - to proteza. Badania pokazują, że prawie połowa Polaków między 65 a 75 rokiem życia nie ma ani jednego zęba. To oni borykają się na co dzień z trzecimi zębami, które mają niekorzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Prawidłowa nazwa: proteza ruchoma wskazuje na istotę problemu: taka proteza po prostu przemieszcza się w jamie ustnej, co dla jej posiadacza oznacza dyskomfort, szczególnie w przypadku protezy dolnej. Przez nią nie tylko nie można swobodnie się uśmiechać. Osoby noszące niedopasowane protezy narzekają np. na chroniczny ból głowy, wywołany destrukcyjnym wpływem protezy na zanikające podłoże kostne oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Ruchome protezy mogą także uciskać i ocierać tkanki jamy ustnej, wywołując rozmaite zakażenia, zapalenia, podrażnienia. Ich posiadacze gorzej się odżywiają. Przez to, że nie mogą gryźć i przeżuwać, ich dieta jest monotonna i uboga m.in. w surowe warzywa i owoce.

 

Tendencje światowe są takie, by unieruchamiać protezy całkowite za pomocą implantów. To proste i szybkie rozwiązanie, które poprawia jakość życia osób cierpiących na bezzębie. Technologia ta jest coraz bardziej dostępna dla polskich seniorów także cenowo. To najtańszy zabieg w implantologii promocyjne stawki na stabilizacje protez nie przekraczają 2 tysięcy za implant, a kliniki oferują także możliwości ratalnych płatności.

 

By ustabilizować protezę, wystarczą 2 implanty (połączone belką gwarantującą pełne podparcie) lub maksymalnie 4. Ich liczbę w konkretnym przypadku zawsze ustala lekarz. Implanty, czyli tytanowe śruby, wszczepia się w kość po badaniach diagnostycznych, wykonywanych bezpośrednio w klinice stomatologicznej. Zabieg przeprowadzany w sterylnych warunkach trwa około godziny. Po wygojeniu dziąseł do zintegrowanych z kością śrub (integracja zajmuje 3-6 miesięcy) montuje się zatrzaski i do nich wklikuje się protezę. To skuteczne i bezpieczne połączenie, które pozwala zapomnieć o tym, że nie mamy już własnych zębów.

 

Wraz z rozwojem technologii gwałtownie skurczyła się lista przeciwwskazań do wykonywania zabiegów implantologicznych. Dziś prawie każdy ma szansę na implanty, nawet osoby po terapiach antynowotworowych czy z cukrzycą, jeżeli została ustabilizowana. Nie ma górnej granicy wieku dla zabiegów implantologicznych. Najstarszy udokumentowany pacjent, który przeszedł procedurę wszczepienia implantów w klinice UNIDENT UNION Dental Spa, miał 82 lata!

 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-11-19 13:12
Ogólne implanty, implant, implant zęba, bezzębie, proteza Komentarze (0)

Jeżeli jesteś przyszłą mamą, z pewnością należysz do grupy pacjentów, którą dentyści obejmują szczególną uwagą. Przede wszystkim dlatego, że stan zdrowia jamy ustnej ma wpływ na przebieg ciąży i poród.

Hormony ciążowe sprawiają, że dziąsła stają się rozpulchnione, częściej krwawią, a czasem boleśnie o sobie przypominają. To objawy ciążowego zapalenia dziąseł, których nie można ignorować. Bakterie chorobotwórcze mogą stanowić poważne zagrożenie dla płodu. Idealną sytuacją jest, gdy kobieta starająca się o dziecko zadba o wyleczenie wszystkich ubytków jeszcze przez zajściem w ciążę. Nie zmienia to jednak faktu, że przyszła mama stan swoich zębów powinna kontrolować przynajmniej raz na trzy miesiące. Znieczulenie miejscowe podczas leczenia jest bezpieczne, stosuje się specjalny jego rodzaj, który całkowicie eliminuje najmniejsze nawet ryzyko pojawienia się skurczów. Natomiast na czas ciąży zapominamy o wybielaniu i ortodoncji. 

Oczywiście stomatologa należy bezwzględnie poinformować o naszym stanie także po porodzie, w okresie laktacji - m.in. po to, by dobrał odpowiedni, bezpieczny środek znieczulający. Szczególną ostrożność zachować musi także przy podawaniu antybiotyków czy środków przeciwbólowych. W domu przyszła mama powinna dbać o higienę jamy ustnej najlepiej, jak to możliwe: używać past fluorkowych po każdym posiłku, nitkować przestrzenie międzyzębowe, stosować odpowiednie płukanki. Nawyki te warto kontynuować także po porodzie. 
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-11-12 13:44
Ogólne zęby w ciąży, znieczulenie w ciąży, plombowanie w ciąży Komentarze (0)

Implanty, jak każda technologia, wraz z zyskiwaniem na popularności, robią się coraz bardziej dostępne cenowo. Nie zawsze są droższe od mostów.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że w przypadku mostu musimy dodatkowo okoronować dwa lub trzy zęby, koszt wykonania porcelanowych uzupełnień protetycznych rośnie. W dodatku zęby szlifowane pod korony trzeba często umartwiać i leczyć kanałowo, co znów mnoży koszty i potęguje inwazyjność zabiegu. Kolejny argument to trwałość implantu. Wszczepiona w kość tytanowa śruba tak mocno integruje się z naszym organizmem, że jest odbierana jak naturalny korzeń zęba. Jak długo będzie go zastępować? Zawsze. Implanty to przeważnie dożywotnie uzupełnienie, które w połączeniu z koroną ceramiczną funkcjonuje, jest odczuwalne, działa i wygląda jak naturalny ząb. Tymczasem mosty trzeba zmieniać co 10-15 lat, a nawet częściej jeśli mamy problemy z przyzębiem. W dodatku w przypadku mostów łatwiej o komplikacje. W miejscu brakującego zęba dochodzi do zaniku kości i anemizacji dziąsła, okoronowane filary są zagrożone próchnicą, jeśli most straci szczelność, a pod koronami zaczną gromadzić się resztki jedzenia.

Gdy policzy się całkowity koszt oraz dołoży na szalę bezpieczeństwo i trwałość, okaże się że implanty wygrywają w tym porównaniu.

 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-11-06 16:23
Ogólne implanty zębów, implant zębowy, utrata zęba, implant czy most Komentarze (0)

Kamień nazębny - problem twardy jak skała, lecz wciąż ignorowany przez wielu Polaków. Dlaczego jest taki groźny i jak się go pozbyć? Najważniejsze, by działać regularnie.

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia kamień nazębny powinien być usuwany 2 razy w roku. Tymczasem wielu pacjentów wciąż dziwi się, że trzeba to robić tak często. Drugi przerażający fakt: ocenia się, że 7 na 10 Polaków cierpi na choroby przyzębia. Ich bezpośrednią przyczyną jest właśnie kamień zalegający zarówno nad dziąsłami jak i pod nimi. To w kamieniu bytuje kilkaset gatunków bakterii, w tym chorobotwórcze odpowiadające za szereg problemów: od nieświeżego oddechu, przez stany zapalne dziąseł, aż po poważne choroby serca, nerek czy mózgu. To on niszczy mocowanie zębów w tkankach przyzębia, prowadząc nawet do paradontozy.  

Jak często należy go usuwać? Minimum to rzeczywiście 2 razy w roku, ale są pacjenci, np. cierpiący na choroby przyzębia, ze szkliwem podatnym na odkładanie się kamienia, którzy muszą się zgłaszać na higienizację nawet 1-3 w miesiącu.

Gabinetowe czyszczenie zębów musi trwać co najmniej godzinę, a optymalnie 2-2,5 godziny. Tylko perfekcyjnie gładkie zęby będą mniej podatne na ponowne gromadzenie się kamienia. Co powinno składać się na higienizację, o tym poniżej:

- Skaling - profesjonalne rozbijanie i usuwanie twardych złogów kamienia nazębnego za pomocą ultradźwiękowego urządzenia (skalera).

- Piaskowanie - usuwanie nalotów i osadów przy użyciu specjalnego piasku stomatologicznego i wody.

- Polerowanie - wygładzanie powierzchni szkliwa z użyciem dziesiątek gumek, szczotek, past polerskich, najbardziej czasochłonna część zabiegu.

- W przypadku problemów z przyzębiem także czyszczenie kieszonek zębowych - innowacyjne, przynoszące ogromną ulgę głębokie oczyszczanie powierzchni korzeni zębów przy pomocy ultradźwięków. Urządzenie Vector najpierw usuwa florę bakteryjną, następnie natryskuje korzenie hydroksyapatytem, który ułatwia odbudowę przyczepów dziąsłowych, wzmacnia szkliwo i odwrażliwia zęby.

- Test na obecność patogenów - w trudnych przypadkach dentysta pobiera próbki płytki bakteryjnej bezpośrednio z kieszonek dziąsłowych. Są one wysyłane do laboratorium, gdzie powstaje dedykowany plan leczenia. Antybiogram pozwala dobrać odpowiedni rodzaj antybiotyków i skutecznie rozprawić się z bakteriami, które dewastują przyzębie.

 

 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-10-30 23:54
Ogólne skaling, choroby przyzębia, usuwanie kamienia, piaskowanie, polerowanie. Vactor Komentarze (0)

Bagatelizowanie wady zgryzu może mieć wiele powikłań: od próchnicy i chorób przyzębia przez wadę wymowy, uszkodzenia mechaniczne zębów, po zaburzenia żucia i patologie stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet wady postawy i bóle kręgosłupa. 

Z reguły im wcześniej zabierzemy się za leczenie, tym będzie ono krótsze i mniej skomplikowane. 15-20 lat to idealny wiek na uporządkowanie zgryzu, potem patologie będą się tylko pogłębiać i mścić się za młodzieńczą niefrasobliwość. Ale oczywiście leczenie ortodontyczne nie zna granic wieku, dziś zakłada się aparaty także po 40-tce, 50-tce, 60-tce dla zdrowia i urody. 

Przede wszystkim wady zgryzu powodują, że zęby stają się bardziej podatne na próchnicę. Dlaczego? Ponieważ trudniej jest je czyścić z zalegających resztek jedzenia. W efekcie myślimy, że mamy skłonność do próchnicy, a tak naprawdę pozwalamy jej się rozwijać. Zalegająca płytka przekształca się w kamień nazębny, który wnika pod dziąsła, a bytujące w nim bakterie rozwijają stany zapalne. Zaczynają się choroby przyzębia, które także są konsekwencją wadliwego ułożenia zębów. Ciąg dalszy: nieprawidłowe kontakty międzyzębowe skutkują szybszym ścieraniem się zębów, co sprzyja rozwojowi próchnicy oraz uszkodzeniom mechanicznym. Niewłaściwie pracują wtedy także stawy skroniowo-żuchwowe. Te dwa systemy mięśni, więzadeł, krążków stawowych i kości - to jedne z najbardziej skomplikowanych stawów w ludzkim organizmie. Gdy dojdzie do zaburzeń w ich pracy, grozi nam nie tylko ból stawów, ale także zębów, uszu, karku, pleców, mięśni twarzy, a nawet oczu. Tyle wyliczanki, która, mam nadzieję, przekona Was, że warto zakładać aparaty ortodontyczne bez względu na wiek. 
 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-10-21 23:14
Ogólne ortodoncja, aparat ortodontyczny, wada zgryzu, ortodoncja dorosłych Komentarze (0)

Aż 70% mieszkańców Europy ma problemy z dziąsłami. Żeby sprawdzić, czy jesteś lub będziesz ofiarą perio-epidemii, odpowiedz na 4 pytania:

Jak często usuwasz kamień nazębny? Pacjenci koncentrują się na walce z próchnicą, a tymczasem nieusuwany kamień rozrasta się, wnika pod dziąsła i mechanicznie odpycha je od korzeni zębów. W dodatku bakterie rozwijające się w złogach wywołują stany zapalne i także niszczą przyczepy zębów, co może skończyć się nawet utratą niektórych z nich. 
Czy masz chropowate szkliwo? Niektórzy z nas muszą usuwać kamień częściej niż 2 razy w roku, a nie robią tego. Chropowate, podatne na odkładanie się kamienia szkliwo nazywam krzywdą w herbie. Pacjenci którzy mają takie indywidualne predyspozycje powinni zgłaszać się na skaling nawet co 1-2 miesiące lub wykonać zabieg mikroabrazji. Dla własnego bezpieczeństwa. 
Czy twoje dziąsła krwawią w trakcie mycia zębów, a ty to bagatelizujesz? Gdy sytuacja zaczyna być poważna (dokucza nam permanentne krwawienia podczas delikatnego nawet szczotkowania, pojawia się uczucie poluzowania i ruchomości) wielu pacjentów chowa głowę w piasek. Zaczynają obchodzić się z zębami bardzo delikatnie: ograniczają higienę, jedzą tylko miękkie pokarmyWszystko po to, by uniknąć kiretażu, czyli oczyszczania kieszonek dziąsłowych, po uprzednim rozcięciu płatu dziąsła. 
Czy uważasz, że choroby przyzębia są wrodzone i nieuleczalne? Wielu pacjentów uważa, że paradontoza jest nieunikniona, ponieważ cierpiał na nią tata, mama czy dziadek. I nic się nie da z tym zrobić. Okazuje się, że to jeden z najgłębiej zakorzenionych zabobonów stomatologii. Prowadzi wprost do chorób przyzębia.  
By pokonać mit, który mówi, że paradontopatii nie da się wyleczyć, potrzebna jest edukacja. Należy powtarzać do znudzenia, że każdy z nas nawet najbardziej zdrowy - profilaktycznie usuwa kamień nazębny 2 razy w roku (niektórzy częściej). I przekonywać, że wszystkie stany zapalne i zmiany chorobowe w przyzębiu trzeba i można leczyć bez strachu, dzięki nowym technologiom. Za tydzień opowiem o metodzie, która pozwala pożegnać się ze skalpelem w leczeniu zaawansowanych chorób przyzębia. Żeby nie bolało.
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-10-08 12:05
Ogólne kamień nazębny, paradontoza, skaling, choroby przyzębia Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |