iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Choroba okluzyjna to wciąż mało znany problem stomatologiczny. Mówimy o niej wtedy, gdy zęby dolne i górne nie kontaktują się ze sobą w sposób prawidłowy. Niewłaściwy kontakt między żuchwą a szczęką niszczy zęby, wpływa na choroby przyzębia (tzw. paradontozę), wywołuje nadmierne napięcie mięśni narządu żucia oraz zaburza pracę stawów skroniowo-żuchwowych.

Dla pacjenta choroba okluzyjna oznacza:

 • pogorszenie estetyki uśmiechu
 • nadwrażliwość startych zębów,
 • ruchomość zębów i podatność na złamania,
 • ryzyko chorób dziąseł i całego przyzębia,
 • dolegliwości związane z patologią stawów, czyli  bóle głowy, karku, pleców, oczu, szumy uszne, migreny.

Za pojawienie się choroby okluzyjnej najczęściej odpowiadają zęby boczne, które są naturalnymi strefami podparcia zgryzu. Groźne są najmniejsze nawet anomalie w ich kształcie (zwłaszcza wysokości). Plomba, która nie odtwarza prawidłowo kształtu  zęba, wywołuje lawinę niefortunnych zdarzeń. Jakich? Pozostałe zęby w zgryzie dążą do maksymalnego zaguzkowania, czyli zwarcia między zębami dolnymi i górnymi. Możesz wtedy nieświadomie wysuwać żuchwę, przesuwać ją na boki, zgrzytać.Jeśli w okluzji przeszkadzają za wysokie zęby przednie, będziesz je dzień po dniu ścierać. Do tego pojawią się: trzaski, dolegliwości bólowe w rejonie całej głowy, karku, pleców.Najczęściej pacjenci z chorobą okluzyjną myślą, że cierpią  na dokuczliwe migreny, a zgrzytają z nerwów. Nie wiedzą, że ich organizm reaguje na zaburzoną harmonię w zgryzie, za którą może odpowiadać źle wykonane wypełnienie.

Objawy choroby okluzyjnej:

 • Starte zęby przednie z powodu obniżenia wysokości zwarcia  (nierówne brzegi sieczne) 
 • Nadwrażliwość zębowa wywołania starciem szkliwa i odsłonięciem zębiny 
 • Ból przy nagryzaniu
 • Pęknięcia zębów przeciążonych w zgryzie
 • Wychylanie górnych siekaczy z powodu napierania zębów dolnych, dążących do zwarcia w patologicznych warunkach
 • Stany zapalne przyzębia wywołane przeciążeniem zębów w zgryzie
 • Nocne zgrzytanie (żuchwa napotykając przeszkody zgryzowe dąży do nowego zwarcia)
 • Bóle mięśniowe w rejonie stawów skroniowo-żuchwowych (kłykieć w stawie przemieszcza się i wywołuje napięcie mięśni)
 • Częste bóle głowy, oczu, karku, placów, szumy uszne, wywołane nieprawidłowościami w pracy stawów skroniowo-żuchwowych
 • Ruchomość zębów i utrata kości przyzębia z powodu przeciążenia w zgryzie 

Potrzebny jest aparat

Leczenie choroby okluzyjnej polega na przywróceniu prawidłowej wysokości zwarcia za sprawą ortodoncji i jednoczesnej odbudowie wysokości i kształtu zębów. Musimy podwyższyć zwarcie, zrobić miejsce dla prawidłowych kształtów zębów, odbudować je za pomocą bondingu, czyli nadbudów kompozytowych. Zastosowanie tylko szyny ochronnej zapobiegającej ścieraniu się zębów, nie rozwiąże problemu. Zgryz będzie dalej działał wadliwie, wywołując napięcia mięśniowe, złą pracę stawów i przeciążenia zębów .

Korzyści z wyleczenia choroby okluzyjnej 

Korekta zwarcia powoduje ogólne zrelaksowanie mięśni narządu żucia. Dzięki przywróceniu zgryzowej harmonii między przestaniesz narzekać na dolegliwości bólowe, na przykład migreny, odstawisz tabletki przeciwbólowe, będziesz dobrze sypiać, a domownicy nie będą narzekać na twoje zgrzytanie. Skończy się problem startych zębów, nie trzeba będzie leczyć nadwrażliwości zebowej, uważać na gorące, zimne, kwaśne pokarmy. Pokonanie choroby okluzyjnej ma również wpływ na poprawę wyglądu. Dzięki temu, że przywrócona zostaje harmonia w zgryzie, rysy całej twarzy stają się bardziej zrelaksowane i pogodne. Rysy twarzy przestają być napięte, kąciki ust unoszą się, usta tracą zacięty charakter, czerwień wargowa uwypukla się, spłycają bruzdy nosowo-wargowe i linie marionetki, występujące często przy pogłębieniu zgryzu.


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2015-09-14 11:51
Ogólne migrena, bruksizm, ortodoncja dorosłych, wady zgryzu, choroba okluzyjna, bóle głowy Komentarze (2)

Czy wiesz, że zimowy wypoczynek może dać się we znaki twoim zębom? Jeśli szusujesz w górach, uważaj na zespół dolegliwości bólowych o nazwie barodontalgia.

Tak to już jest, że chore zęby lubią boleć w górach. Wysokie ciśnienie, nie tylko w najwyższych partiach gór, może wywołać przeszywający ból zęba. Zwłaszcza jeśli nagle zmieniasz swoje położenie, wjeżdżając kolejką na stok lub mknąc w dół ośnieżonym zboczem. Ból zęba może być tak intensywny, że będzie utrudniał normalne funkcjonowanie. Skąd się wziął? Barodontalgia to zespół dolegliwości bólowych uzębienia, mający związek z ciśnieniem (nazwa nawiązuje do jednostki miary ciśnienia, czyli baru). Ból to sygnał, że we wnętrzu zęba uwięzione są przestrzenie powietrzne, które nie mogąc wyrównać ciśnienia, wywołują nacisk na tkanki zębowe. Takie przestrzenie powietrzne występują często pod nieprawidłowo założonymi wypełnieniami ubytków (plombami).Silny i nagły ból przy zmianie ciśnienia to także jeden z objawów stanu zapalnego miazgi, zatok szczękowych oraz ropnia okołozębowego. Może to być też znak, że ząb leczony kanałowo nie został prawidłowo przeleczony lub że korona czy most protetyczny są nieszczelne. Dlatego, jeśli na nartach dopadł cię nagły ból zęba, po powrocie z gór jak najszybciej umów się na wizytę do stomatologa. Barodontalgia może cie dopaść nie tylko na nartach - także w samolocie oraz podczas nurkowania, czyli wszędzie tam, gdzie twój organizm odczuwa zmianę ciśnienia atmosferycznego.  


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2015-02-24 11:44
Ogólne leczenie kanałowe, ból zęba, barodontalgia Komentarze (0)

Masz podkrążone oczy? Może to przez krzywy zgryz! Wiem, że się dziwisz, ale stwierdzam, że u prawie 80% pacjentów skutkiem ubocznym nieleczonej wady są tzw. worki i cienie pod oczami. 
Wynika to z charakteru najbardziej popularnej w Polsce wady zgryzu. Zdecydowana większość pacjentów ortodontycznych pod naszą szerokością geograficzną ma zbyt wąskie szczęki. Konsekwencją tej wady jest wąskie, za to wysoko wysklepione podniebienie, które nazywane jest gotyckim - od strzelistości średniowiecznych katedr. Wysokie podniebienie zaburza pracę naczyń limfatycznych i krwionośnych wokół oczu. Dochodzi do zastojów, gromadzenia toksyn, które nie mogą znaleźć ujścia do naczyń chłonnych. Niedotleniona i nieodżywiona skóra jest ciemniejsza i bardziej podatna na zmarszczki. Powstają obrzęki dolnej powieki, nazywane workami. 

Leczenie ortodontyczne polega na założeniu aparatu, który rozszerzy łuki zębowe i spowoduje, że stłoczone zęby ustawią się prawidłowo. Przy okazji rozszerzenia łuków sklepienie podniebienia obniży się i uwolni miejsce dla prawidłowej pracy naczyń limfatycznych i krwionośnych w okolicach oczu. Skóra w tych miejscach rozjaśni się, worki i cienie zanikną. Należy oczywiście pamiętać, że cienie pod oczami mogą mieć inne przyczyny m.in. mogą je wywoływać choroby nerek, wątroby, tarczycy. Ale jeśli towarzyszą wadzie zgryzu, prawie są jej konsekwencją. Usunięcie przyczyny pozwala cieszyć się podwójnie pięknym uśmiechem i jasnym, wypoczętym spojrzeniem. 
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-06-28 20:00
Ogólne ortodoncja, cienie pod oczami, ortodonta wrocław, worki pod oczami Komentarze (1)

Każdemu z nas zdarzyło się chyba odkręcić butelkę zębami. Rozłupywanie nimi orzechów też powszechny proceder. Ukruszenia, a nawet pęknięcia zębów z powodu traktowania zębów jak narzędzi to powszechne przypadki. Odgryzamy zębami metki przyczepione do ubrań plastikową żyłką, otwieramy plastikowe opakowania. 

Ukruszenia można odbudować za pomocą kompozytu, wykonując tzw. bonding. W wersji droższej, ale bardziej trwałej, pamiątki po rozgryzaniu łupiny orzecha przykryją licówki porcelanowe. A co jeśli ząb się złamał na orzechu? Gdy korzeń jest cały, usuwamy złamaną koronę zęba, leczymy korzeń kanałowo i wzmacniamy wkładem koronowo-korzeniowym, aby móc na nim odbudować ząb za pomocą korony porcelanowej. Gdy pęknięcie doszło aż do korzenia, trzeba ząb usunąć i zastosować implantację. Dla dentysty to nie będzie twardy orzech do zgryzienia, ale dla ciebie wydatek. Pomyśl, czy warto ryzykować, gdy następnym razem będziesz traktowała zęby jak narzędzie.
Gryzonie gryzą także ołówki, ramki okularów Czy gryzienie jest zatem niezdrowe dla zębów? To zależy, co się gryzie. Człowiek ma instynktowną potrzebę gryzienia i żucia. W ten sposób ćwiczy mięśnie i rozbudowuje kości szczęk. Dieta bogata w chrupkie, surowe warzywa i owoce jest zdrowa dla naszych zębów. Gryzienie jest niezdrowe, tylko jeśli jest parafunkcją. To znaczy, gdy gryziemy przedmioty, których gryźć nie powinniśmy. Nie po to przecież wymyślono ołówki czy okulary, żeby je obgryzać. Także twarde cukierki, np. landrynki należy ssać, a nie rozgryzać. Bo nawet landrynki mogą być powodem pęknięć zębów. Jeśli pęknięcie obejmuje tylko szkliwo i zębinę, to najlepiej zdecydować się na odbudowę kompozytową. Dodatkowe szlifowanie pękniętego zęba pod koronę porcelanową mogłoby spowodować zapalenie miazgi.
 
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-05-28 16:44
Ogólne implant, kanałówka, pęknięty ząb, ukruszony ząb, bonding, ekstrakcja Komentarze (1)

Nie zostawiaj luki w uśmiechu na dłużej, nawet jeśli jest ona niewidoczna, gdy mówisz, jesz i się śmiejesz. Ubytek może wywołać dolegliwości bólowe w okolicach twarzoczaszki, a nawet karku, być przyczyną bólów migrenowych, a nawet przyspieszonego starzenia. 

 
W ciągu kilku lat zęby sąsiadujące z ubytkiem zaczną kłaść się stronę ubytku jak kostki domina, mogą pojawić się problemy z przyzębiem, powszechnie nazywane paradontozą. Takie schorzenia są trudniejsze do leczenia niż standardowe wszczepienie implantu. Jeśli przegapimy idealny moment i zacznie się wędrówka zębów sąsiednich, ciężko będzie potem wstawić implant i zmieścić w luce koronę zespoloną z tytanowym implantem.  Potrzebna będzie ortodoncja, która za pomocą aparatu rozsunie poprzechylane zęby i odtworzy przestrzeń pod uzupełnienie implanto-protetyczne. Takie leczenie będzie bardziej kosztowne i czasochłonne.
Brak nawet jednego zęba zaburza pracę stawów skroniowo-żuchwowych, które mogą wydawać trzaskające dźwięki podczas ziewania, mówienia, żucia. Z reguły pacjenci wyłączają w trakcie żucia tę stronę uzębienia, gdzie znajduje się ubytek. Jedzą posiłki tylko jedną stroną, co prowadzi do przeciążeń stawów. Konsekwencje? Trzaski w stawach, bóle głowy, uszu, oczodołów, barku itd. Pacjenci szukają pomocy u innych specjalistów, narzekają na migreny, szumy uszne. Tymczasem, jeśli występują ubytki uzębienia, warto sprawdzić za pomocą zdjęcia RTG, czy nie doszło do patologii stawów skroniowo-żuchwowych. Trzecia konsekwencja - utrata kilku zębów, nawet niewidocznych w uśmiechu, rzutuje na wygląd całej twarzy, ponieważ rozpoczyna proces zanikania kości w okolicach ekstrakcji. Skutki to m.in.: opadanie konturów policzków, zapadanie się warg, utrata sprężystości skóry i szybsze powstawanie zmarszczek
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-04-24 19:05
Ogólne implanty zębowe, implanty zębów, implant zębowy, implanty Wrocław Komentarze (0)
My stomatolodzy często tłumaczymy pacjentom, że warto założyć aparat ortodontyczny nawet w dorosłym wieku, ponieważ wady zgryzu narażają zęby na skłonność do próchnicy, paradontozy, a nawet prowadzą do mechanicznych uszkodzeń zębów ukruszeń itd. Ale konsekwencji krzywych zębów jest zdecydowanie więcej. Do takich należą także występujące często zajady. 
 
Zapalenie kącików ust to dokuczliwy problem, który wiąże się z wieloma schorzeniami. Zazwyczaj mówi się o zaburzeniach odporności, cukrzycy, niedoborach witamin, alergiach Tymczasem zajady są również jednym z objawów wady zgryzu. Są dokuczliwe, ponieważ odczuwamy ból i pieczenie w kącikach ust podczas jedzenia, mówienia. Ruchome przez większość dnia usta utrudniają gojenie się stanów zapalnych w kącikach ust. 
Okazuje się, że na przewlekłe zajady narzekają osoby, które mają zgryz zamknięty ze zbyt niskim zwarciem. By sobie to wyobrazić, trzeba zbyt mocno zacisnąć usta. W ich kącikach powstaną wtedy zachyłki, podobne do tych, które mają osoby z zamkniętym zgryzem z za niskim zwarciem. W tych zachyłkach cały czas zbiera się ślina, jest więc wilgotno i ciepło, a to idealne warunki dla rozwoju drożdżaków wywołujących zapalenie. Co robić? Wystarczy uwolnić zgryz, by problem wynikając z nadmiernego zachodzenia zębów górnych na dolne przestał dokuczać. Zakładamy aparat ortodontyczny, odbudowujemy prawidłowe zwarcie, co ma wpływ na wygląd i zdrowie zębów. A przy okazji pokonujemy zajady - to kolejny bonus wynikający z leczenia ortodontycznego.
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-03-28 17:07
Ogólne aparat, zajady, ortodoncja wrocław, ortodonta wrocław Komentarze (0)
Przypadki chodzą po ludziach, a przyczyn nagłej utraty zęba może być nieskończenie wiele. Na nartach, na rowerze, w basenie, na huśtawce czy schodach, a nawet na skutek noszenia szpilek (o czym przekonała się amerykańska aktorka Chloë Sevigny, tracąc siekacze z powodu miłości do niebotycznie wysokich butów). Tak jak nagle straciłaś zęba, tak szybko możesz go odzyskać dzięki natychmiastowej implantacji. 
 
Jak się to robi? W kość szczęki wszczepiamy tytanową śrubę, która zastępuje korzeń utraconego właśnie zęba. To nie czary, tylko właściwości tytanu, z którego wykonany jest implant. W jego pory wrastają komórki kostne (osteoblasty) produkowane przez organizm. Integracja jest tak silna, że implant dosłownie zespala się z kością i staje częścią naszego uzębienia. Proces osseointegracji zajmuje od 3 do 8 miesięcy, na ten czas lekarz może obciążyć implant koroną ostateczną lub wykonać tymczasową pracę protetyczną. Decyzja nie zależy od estetyki, lecz od stanu zdrowia pacjenta. Wskazania medyczne są tutaj najważniejsze i, jeśli występuje ryzyko, rekomendujemy w okresie przejściowym rozwiązanie tymczasowe Natychmiastowa implantacja jest niewskazana przy stanach zapalnych przyzębia. Dlatego zanim zdecydujemy o przebiegu terapii wykonujemy dokładne badania, m.in. tomografię komputerową, która powinna być na wyposażeniu każdego gabinetu implantologicznego.  

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-03-17 19:22
Ogólne implant zęba, implantolog, implantolog Wrocław Komentarze (0)

Zbyt częste mycie zębów bez uzasadnionych przyczyn absolutnie nie ma sensu. Zaburza proces mineralizacji szkliwa, prowadzi do jego uszkodzeń, a także może wywoływać problemy z przyzębiem.

Agresywne szczotkowanie prowadzi do cofania się dziąseł, nadwrażliwości i stanów zapalnych. Wyjątkiem są oczywiście sytuacje nietypowe, na przykład posiadacze aparatów ortodontycznych mogą mieć potrzebę częstszego i dłuższego mycia zębów. Powinni oni jednak korzystać z supermiękkich szczoteczek, myć zęby techniką wymiatającą, a najlepiej używać hydropulserów, które czyszczą zęby w płaszczu wodnym.

Standardowo jednak higienia jamy ustnej 2 razy dziennie, rano i wieczorem, absolutnie wystarczy. Ważne, by tak długo myć zęby, aż poczujemy, że są naprawdę czyste, to znaczy gdy  pod językiem nie wyczuwamy już zalegającej na powierzchni zębów płytki nazębnej. Jedni osiągną taki stan po 2 minutach, inni będą potrzebować więcej czasu. Subiektywne odczucie jest tutaj najważniejsze, a nie obiegowe opinie. W ciągu dnia, po posiłkach płuczemy jamę ustną lub żujemy bezcukrową gumę do żucia, by wypłukać resztki jedzenia i zneutralizować działanie kwasów, wytwarzanych przez bakterie gromadzące się w osadzie nazębnym. Żucie gumy zwiększa wydzielanie śliny (nawet 10-krotnie), dzięki czemu kwaśne pH w jamie ustnej zmienia się, a zęby odzyskują bezpieczeństwo. Ważne, by żuć gumę tylko kilka minut, dłuższe żucie może być niebezpieczne dla stawów skroniowo-żuchwowych. 


 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-02-17 13:32
Ogólne żucie gumy, mycie zębów, higiena jamy ustnej Komentarze (0)

Lakowanie czyli zabezpieczenie zębów przed próchnicą, wykonuje się zazwyczaj u pacjentów młodych, możliwie najszybciej po pojawieniu się zębów stałych. Przyjmuje się, że zabieg ma sens ok. 2 lat po wyrżnięciu się zębów. Najczęściej za pomocą laku zabezpiecza się głębokie bruzdy zębów trzonowych, by ochronić je przed bakteriami wywołującymi próchnicę.

Dlaczego właśnie trzonowce? Powierzchnie żujące tych zębów mają największy kontakt z pokarmem, a zalegające w szczelinach resztki jedzenia są doskonałą pożywką dla bakterii próchnicotwórczych. Zalakowanie bruzd zamyka im drogę do tkanki zębowej. Czasem lakuje się też zdrowe zęby przedtrzonowe, wszystko zależy jednak od budowy anatomicznej uzębienia. Jeśli chodzi o lakowanie zębów u dorosłych, wykonuje się je w zakresie tzw. zębów mądrości, czyli ósemek, które wyżynają się późno i są bardzo często najsłabszą częścią uzębienia.

Dorosłym poleca się natomiast inny zabieg, tylko nazywający się podobnie chodzi o lakierowanie, które wzmacnia szkliwo zębów i tym samym chroni je przed próchnicą.  Na powierzchnie zębów pacjenta aplikujemy bezbarwny preparat fluorkowy. Zabieg jest bezbolesny i najczęściej towarzyszy higienizacji zębów, na który składają się skaling, piaskowanie i polerowanie uzębienia. Fluoryzację podobnie jak higienizację powinno się powtarzać co pół roku. I do takiej profilaktyki gorąco namawiam wszystkich dorosłych. 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-02-05 12:21
Ogólne próchnica, lakowanie zębów, lakierowanie Komentarze (0)

To nie czary. Stomatolog naprawdę może sprawić, że ząb, który został wybity, wróci na swoje miejsce. Replantacja polega na jak najszybszym wprowadzeniu zwichniętego zęba do zębodołu. Jak szybko trzeba dotrzeć do lekarza? 

 
Tu liczy się czas. Zęba powinno się replantować jak najszybciej, w ciągu maksymalnie kilku godzin, chociaż mieliśmy w klinice przypadek replantacji po kilkunastu godzinach. Stały ząb wybity przez nastolatka na basenie leżał cały czas na jego dnie. Rodzice w trakcie wizyty  stomatologicznej dowiedzieli się, że istnieje możliwość replantacji i postanowili zęba poszukać. Dopiero na drugi dzień znaleźli go  na dnie zbiornika wodnego. Spróbowaliśmy i się udało.
O sukcesie przesądziło środowisko wodne, w jakim znajdowała się zguba. Ponieważ dla replantacji oprócz czasu ważny jest też  sposób przechowywania zęba. Należy go opłukać wodą i umieścić w roztworze soli fizjologicznej lub lodzie, tak by komórki ozębnej i cementu korzeniowego nie uległy odwodnieniu. Alternatywą jest przetransportowanie wybitego zęba we własnej jamie ustnej (pod językiem).
Zanim dojdzie do replantacji, lekarz zbada zębodół i oczyści go, a następnie wprowadzi ząb na miejsce, przymocowując zgubę za pomocą szynowania.
A co jeśli ząb nie zintegruje się z systemem krwionośnym i nerwowym? Będzie dalej nam służył jako tzw. ząb martwy. Trzeba go będzie wtedy przeleczyć kanałowo, wzmocnić wkładem korzeniowo-koronowym i dbać o niego ze zdwojoną siłą.
Trzeba się liczyć z tym, iż po kilku latach dojdzie do resorpcji korzenia i ząb trzeba będzie zastąpić implantem. Ale replantacja jest i tak doskonałym wyjściem, zwłaszcza dla niepełnoletnich pacjentów, u których nie można jeszcze wykonać zabiegu implantacji, z powodu rozrostu szczęki i żuchwy. 
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2014-01-26 17:38
Ogólne replantacja, wybity ząb Komentarze (0)
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |