iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Pacjenci często zadają mi to pytanie: dlaczego implanty to najlepszy sposób na odtworzenie brakujących zębów. Postaram się na nie odpowiedzieć najprościej, ale i kompleksowo. 

Po pierwsze: ZDROWIE  

Implanty zębowe nie wymagają szlifowania sąsiednich żywych zębów

Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dla wszczepiania implantów

Implanty w perfekcyjny sposób naśladują naturalne korzenie zębów, zapewniając stabilność zespolonych z nimi koron i chroniąc kości szczęki przed zanikiem

Implanty w 100% zastępują funkcje naturalnego uzębienia (gryzienie, żucie)

Implanty są w pełni biokompatybilne (nie wywołują alergii)

Implanty eliminują kłopotliwą higienę jamy ustnej (dbamy o nie jak o naturalne zęby)

Po drugie: ESTETYKA 

Implanty doskonale odwzorowują naturę, a zamocowane na nich korony ceramiczne wyglądają jak naturalne zęby

Implanty chronią profil i rysy twarzy przed niekorzystnymi zmianami, związanymi z utratą zębów 

Po trzecie: EKONOMIA

Koszt wszczepienia pojedynczego implantu (wraz z koroną na implancie) jest porównywalny do wykonania mostu porcelanowego, wymagającego szlifowania dwóch sąsiednich zębów oraz leczenia kanałowego przynajmniej jednego z nich i wzmocnienia wkładem koronowo-korzeniowym 

Trwałość uzupełnień implantologicznych uznaje się za dożywotnią. Przy mostach należy się liczyć z wymianą uzupełnienia protetycznego po ok. 10 latach. Zmienić się może także kondycja oszlifowanych zębów (ryzyko utraty kolejnego zęba).

 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-08-27 13:18
Ogólne implanty, implanty zębowe, brak zęba Komentarze (0)

Wybielanie nie niszczy szkliwa, ale nie można wybielać zębów, których szkliwo nie chroni w sposób właściwy. Wszelkie ubytki próchnicowe, odsłonięte szyjki zębowe, starte guzki powstałe w wyniku bruksizmu, czyli nawyku zgrzytania zębami o podłożu stresowym powinny być przesłanką do porzucenia (choćby na jakiś czas) pomysłu wybielania. W przypadku próchnicy może dojść do zapalenia miazgi, a zęby starte będą odczuwać nadwrażliwość nie dlatego, że zaszkodziło im wybielanie, ale dlatego, że nie są właściwie chronione. Podobnie w przypadku chorób przyzębia. Jeśli mamy odsłonięte szyjki zębowe, to najbardziej unerwione części zębów cierpią katusze, gdy jemy lody, pijemy gorącą herbatę lub próbujemy zjeść pomarańczę. Kwaśne, zimne, gorące i już syczymy z bólu. Co dopiero, gdy takie odsłonięte szyjki potraktuje się preparatem wybielającym!

 
Dlatego zabieg zawsze poprzedza badanie diagnostyczne i staranne leczenie ubytków próchnicowych oraz innych patologii. Lekarz musi też sprawdzić, czy istnieją nieprawidłowości (takie jak bruksizm), które ograniczają zastosowanie niektórych metod wybielania. A samo wybielanie można rozpocząć dopiero po skrupulatnym czyszczeniu zębów z kamienia i płytki bakteryjnej. W przypadku wrażliwych zębów przed wybielaniem trzeba dodatkowo zastosować terapię odwrażliwiającą, polegającą na odbudowaniu szkliwa, uszczelnieniu kanalików zębowych i ochronie wrażliwych dziąseł.
 
Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że po wybielaniu (najczęściej maksymalnie przez jeden dzień) może nam towarzyszyć tak zwana chwilowa nadwrażliwość. Wywołują ją nadtlenki penetrujące w głąb zębów. Nie ma powodów do obaw, ponieważ to naturalna reakcja. Poziom wrażliwości zębów nawet całkiem zdrowych zależy od indywidualnego progu bólu. Podatność na tego typu reakcje ocenia stomatolog, stosując proste metody, takie jak badanie zgłębnikiem lub podmuchem powietrza. Nadwrażliwość wywołana wybielaniem ustępuje całkowicie po zakończeniu terapii i nie ma znaczenia dla zdrowia pacjenta. 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-08-20 21:44
Ogólne wybielanie zębów Komentarze (0)
Zdecydowanie potrzeba, ponieważ to zdrowie jest jednym z kluczowych powodów leczenia ortodontycznego dorosłych.

Zakładam aparaty dorosłym pacjentom, między innymi aby zapobiec rozwojowi próchnicy i chorób przyzębia. Krzywe i stłoczone zęby trudniej się czyści, a w zakamarkach szybciej odkłada się płytka nazębna. To w niej rozwijają się bakterie próchnicowe. Gdy nieusuwana płytka nazębna zamienia się w kamień, mnożące się w niej bakterie beztlenowe wywołują stany zapalne dziąseł, a nawet paradontozę. Wielu pacjentów z chorobami przyzębia pozbywa się problemu, po zlikwidowaniu wady zgryzu. Kilka-kilkanaście miesięcy noszenia aparatu pozwala im rozstać się z koszmarną wizją rozchwiania i utraty zębów. Gdy zęby są proste,  łatwiej je dokładnie myć i czyścić nićmi dentystycznymi, co ma kluczowe znaczenie dla profilaktyki próchnicy i chorób dziąseł.

Kolejny problem to bóle stawów skroniowo-żuchwowych. Wielu dorosłych z niewyleczoną wada zgryzu narzeka na bóle szczęki, głowy, karku, a nawet oczu. Okazuje się, że nieprawidłowe ułożenie zębów wywołuje niekorzystne zmiany w stawach, położonych między skroniami a żuchwą. Zmiany te mogą wywoływać rozmaite nerwobóle. Zakładanie specjalnych szyn, które relaksują stawy, nie ma sensu, gdy przyczyną jest zły zgryz. Sięgamy wtedy po ortodoncję, która pozwala rozstać się z tym problemem raz na zawsze.

Leczenie ortodontyczne przygotowuje także dorosłych do wszczepienia implantu, gdy nie uzupełnili braku od razu po usunięcia zęba i doszło do niekorzystnych przesunięć.

Oczywiście prostuje się  zęby także z powodów estetycznych. Zęby mają tendencję do przesuwania się wraz z upływem czasu. Pochylają się, rotują, a także ścierają. Poza tym im jesteśmy starsi, tym więcej pokazujemy zębów dolnych, co daje efekt smutnego uśmiechu. Ortodoncja jest więc także sposobem na odmłodzenie uśmiechu. 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-08-13 10:10
Ogólne ortodoncja, aparat ortodentyczny, aparat dla dorosłych Komentarze (0)

Wrogiem zdrowej jamy ustnej są pokarmy zakwaszające organizm. Wbrew nazwie, wcale nie są to jednak kwaśne cytrusy, ale dania bogate w cukier i skrobię. Zalegające na zębach i dosłownie je oblepiające resztki np. chipsów, frytek, ciast, makaronów, pieczywa to doskonałe środowisko do rozwoju bakterii. Produkowane przez nie kwasy wywołują ubytki w szkliwie.
Jednym z objawów osłabiania szkliwa przez kwasy jest wrażliwość zębów na ciepło i zimno. Dzieje się tak, ponieważ unerwiona zębina czyli tkanka miękka zębów - nie jest odpowiednio zabezpieczona przed czynnikami zewnętrznymi. Wtedy czujemy ból. Inny objaw to pojawienie się żółtych plamek na powierzchniach stycznych  oraz w miejscu przechodzenia zęba w dziąsło (tam najczęściej zalegają resztki). To zębina zaczyna prześwitywać spod zbyt cienkiej warstwy szkliwa. W miejscach plamek w przyszłości może pojawić się próchnica.

Objawem zakwaszającej diety jest także nieświeży zapach z ust (tzw. halitoza). Aby się rozprawić z tym problemem, należy usunąć przyczynę, czyli zmienić sposób żywienia. Dla zdrowia zębów należy stosować dietę odkwaszającą, włączając do menu na przykład więcej owoców i warzyw oraz kasz.

Pamiętajmy, że dużym zagrożeniem dla zębów jest wielogodzinne biesiadowanie. Kwasy wydzielane w procesie fermentacji resztek pożywienia mają wtedy sporo czasu, aby rozpuścić osłonkę nabytą zębów i osłabić szkliwo. Dlatego przy stole pamiętamy o piciu wody, która neutralizuje działanie kwasów i wypłukuje resztki pokarmu z zakamarków jamy ustnej. Przepłukiwanie ust wodą to bardzo doby nawyk, warto także sięgnąć po gumę, ale żuć ją nie dłużej niż kilka minut.


 


 


 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-08-06 10:46
Ogólne próchnica, halitoza, szkliwo, dieta dla zębów Komentarze (0)