iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Zacznijmy od tego, jak wyglądają licówki. Te porcelanowe łuski naklejane na zęby są dziś bardzo cienkie: ich grubość waha się w granicach 0,3-0,5 mm. Jednak gdy przymocuje się je do powierzchni zęba, stają się bardzo stabilne. Ponieważ są wykonane z niezwykle wytrzymałego materiału, możemy je nosić nawet 15 lat. Poprawiają kolor, kształt i strukturę zębów. Nadają się idealnie na przykład do ich wydłużenia, ukrycia diastemy lub zamaskowania nierówności szkliwa. Są nie tylko bardziej wytrzymałe, ale także ładniejsze niż licówki kompozytowe.

Na czym właściwie polega ich urok? Ceramika dzięki przepuszczalności światła umożliwia tworzenie licówek o najwyższych walorach estetycznych. Mówiąc inaczej, zęby opakowane takimi licówkami wyglądają jak naturalne, ponieważ porcelana pochłania i  odbija światło zupełnie tak samo jak ząb naturalny. W dodatku pracownie protetyczne, uzbrojone w mikroskopy i całą gamę materiałów efektowych, są w stanie tak odtworzyć brzegi sieczne licówek, że zęby wyglądają w 100% jak własne. Są najwierniejszym odwzorowaniem natury, a w świecie stomatologii, a ich ranga porównywana jest do ręcznie szytych garniturów w najlepszych pracowniach krawieckich. Szczytowym osiągnięciem stomatologii estetycznej są porcelanowe licówki warstwowe. Dzięki warstwowej budowie lepiej kryją one uszkodzenia  brzegów siecznych i przebarwienia zębów. Ma to duże znaczenie wiele zębów licuje się przecież właśnie dlatego, że są odporne na wybielanie. W takich przypadkach wybiera się licówki warstwowe, a pierwszą ich warstwą jest tzw. opaker zębinowy. To on jest w stanie zamaskować przebarwienia odporne na wybielanie oraz stworzyć podbudowę z zębiny przy uszkodzeniach mechanicznych. 

 
Na rynku pojawia się wiele tzw. rewolucyjnych systemów kompozytowych, które mają w składzie także porcelanę. Licówki z materiałów hybrydowych reklamują się mniejszą inwazyjnością do ich przymocowania wystarczy bowiem tylko wytrawienie szkliwa. Dziś tracą jednak tę przewagę, ponieważ porcelanowe licówki są coraz cieńsze i wymagają coraz mniejszej ingerencji w szkliwo.
 
Podstawową przewagą ceramiki jest jednak estetyka. Licówka porcelanowa powstaje na indywidualne zamówienie nie tylko pod względem kształtu. Ceramista tworzy ją z wielu barw i stopni przezierności, dzięki czemu licowany ząb wygląda jak naturalny A licówka kompozytowa lub hybrydowa? Nieprzezierna i jednolita w kolorze wygląda na jego tle sztucznie, w dodatku z czasem tworzywo, z którego jest wykonana, przebarwia się (najczęściej żółknie). 
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-06-25 11:59
Ogólne diastema, licówki porcelanowe, porcelana Komentarze (0)

Gdy zaczyna się lato, posiadacze nadwrażliwych zębów mają nie lada problem przeszywający ból daje o sobie znać przy każdym łyku zimnego napoju czy kęsie lodowego deseru. Zamiast przyjemnej ochłody mamy nieprzyjemne, stresujące odczucie, które wywołuje pytanie, co robić.

Przy nadwrażliwości polecam po prostu wizytę diagnostyczną, która będzie miała na celu znalezienie przyczyny problemów. Możliwości jest wiele: od złej diety i złych technik szczotkowania zębów po bruksizm i refluks żołądkowy. Aby zwalczyć samą nadwrażliwość, polecam na początek profesjonalną mineralizację szkliwa (przygotowuje się dla pacjenta specjalne szyny, wypełnione substancjami zawierającymi wysokie stężenie jonów fluorkowych, które zakłada się na kilka, kilkanaście minut) oraz lakierowanie zębów odpowiednimi preparatami.

Wcześniej usuwamy obowiązkowo kamień nazębny, warto wykonać zabieg aparatem Vector, który niweluje kamień poddziąsłowy i jednocześnie natryskuje korzenie zębów preparatem odbudowującym przyczepy między korzeniami a dziąsłami. Znika problem nadwrażliwości odsłoniętych szyjek zębowych.

A w domu? Osoby z nadwrażliwością zębów powinny ograniczyć ich szczotkowanie do dwóch razy dziennie, w skrajnych przypadkach należy myć zęby tylko raz - przed snem, a rano stosować specjalistyczne płukanki. Przy wrażliwych zębach kupujmy ultramiękkie szczoteczki, dostępne w aptekach bądź klinikach stomatologicznych. Pastę także najlepiej niech dobierze dentysta. Na rynku są dostępne preparaty, które zawierają składniki wbudowujące się w szkliwo i wzmacniające je. Osobom z nadwrażliwością nie wolno stosować środków wybielających, które zawierają środek abrazyjny (ścierający). Zamiast tego należy poszukać past ze składnikami, które wybielają zęby za pomocą enzymów.

Oprócz tego unikajmy potraw zakwaszających środowisko jamy ustnej, w tym przede wszystkim napojów gazowanych. Po każdym posiłku płuczmy jamę ustną wodą lub żujmy gumę przez kilka minut to poprawia pH. 

 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-06-18 18:42
Ogólne kamień nazębny, Vector, wrażliwe zęby Komentarze (0)
Odpowiedzi są trzy: dla zdrowia, wygody i urody. Zacznijmy od najważniejszego, czyli od zdrowia. Brak nawet jednego zęba trzeba od razu uzupełnić, jeżeli nie chcemy mieć kłopotów z resztą uzębienia. To jak w dominie. Problemy zaczynają się, gdy zęby sąsiadujące z luką w uśmiechu próbują ją zapełnić i zaczynają się przechylać. Źle się zaczyna dziać także z zębem przeciwstawnym, który wydłuża się, szukając kontaktu. Ma to destrukcyjny wpływ na jego stabilność. Do tego dochodzą kłopoty z zanikającymi dziąsłami oraz ze zgryzem, dlatego zbyt długo bagatelizowany dziurawy uśmiech wymaga leczenia ortodontycznego. Z powodu braku zęba możemy też trafić do gastrologa. Jeżeli nieprawidłowo żujemy pokarm, żołądek nie będzie sobie dawał rady ze źle rozdrobnionym jedzeniem.
 
Dla zdrowia trzeba więc brak uzupełnić. Gdy decydujemy się na implant, nie musimy szlifować (czytaj: poświęcać) zębów sąsiednich, tak jak ma to miejsce w przypadku mostów. Most protetyczny uzupełnia lukę, ale musi się opierać na filarach, którymi są właśnie oszlifowane sąsiednie zęby. Często jest ich po prostu szkoda. Implant, czyli tytanowa śruba umieszczana chirurgicznie w kości, perfekcyjnie zastępuje korzeń brakującego zęba. Nie trzeba nic szlifować, ponieważ koronka jest połączona tylko z implantem wrośniętym w kość. Integruje się on tak mocno z naszym organizmem, że staje się jego częścią, funkcjonującą tak samo jak pozostałe prawdziwe korzenie zębowe. Nie ma obaw, że coś się przesunie, straci szczelność, wypadnie. Implant uważany jest za dożywotnie uzupełnienie protetyczne, przy prawidłowej higienie w ogóle nie wymaga wymiany. Jest więc rozwiązaniem wygodnym. A czy ładniejszym? Zdecydowanie tak, ponieważ implant, wrastając w kość, stymuluje ją, za każdym razem gdy gryziemy, żujemy, mówimy. Dzięki temu kość jest prawidłowo rozwinięta - co ma znaczenie dla naszego wyglądu, ponieważ jest podporą dla policzków, ust, wpływa na rysy twarzy.
 
W przypadku wielu ubytków, także tych uzupełnianych mostami dochodzi do zaników kości szczęki lub żuchwy. Zmienia się wtedy twarz pacjenta: zapadają policzki, zwężają usta, które tracą kostne podparcie. Wygląda się starzej, z powodu nawet niewidocznych w uśmiechu braków skrzydłowych (trzonowce i przedtrzonowce). Tak więc na urodę niekorzystnie wpływa nie tylko brak zęba na przedzie :).
 
Jest jeszcze jedna sprawa: cena. Tutaj implant powoli wysuwa się na prowadzenie. Gdy zsumuje się koszty mostu protetycznego, może okazać się, że implant to rozwiązanie takze bardziej ekonomiczne. 
 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-06-11 12:54
Ogólne implanty, implanty zębowe, most protetyczny Komentarze (0)

Badania pokazują, że cukrzyca może być powodowana m.in. przez przewlekłe choroby przyzębia. Dlaczego?

Czynnikiem inicjującym całą reakcję immunologiczno-zapalną są bakterie Gram-ujemne, rozwijające się w nieusuwanej płytce nazębnej. Wywołują one nie tylko stany zapalne przyzębia, dostają się też do krwioobiegu i w ten sposób atakują cały organizm. W trzustce mogą niszczyć komórki odpowiedzialne za wytwarzanie insuliny, czyli być aktywatorem cukrzycy. Ale mamy także związek odwrotny już istniejące zmiany cukrzycowe sprzyjają rozwojowi schorzeń dziąseł, ponieważ zwłaszcza przy nieustabilizowanej cukrzycy w jamie ustnej bytuje o wiele więcej bakterii, wywołujących stany zapalne.

Chorym grozi także drożdżyca jamy ustnej, bolesne ubytki, ruchomość zębów oraz częstsze i dłużej gojące się niż u zdrowych osób owrzodzenia, rany i zakażenia. Dlatego diabetycy muszą być pod stałą opieką stomatologa oraz bardzo uważnie dbać o higienę jamy ustnej, w tym regularnie usuwać kamień w gabinecie. Skrupulatne kontrolowanie poziomu cukru we krwi ma także wpływ na leczenie zębów. Zabiegi stomatologiczne mogą odbywać się, tylko gdy indeks glikemiczny jest stabilny, wtedy wszelkie rany goją się szybciej. Dlatego chorzy na cukrzycę powinni informować dentystę o wszystkich zmianach swojego zdrowia, nie tylko o problemach w obrębie jamy ustnej.
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-06-07 12:30
Ogólne zdrowie, higiena, zęby, cukrzyca Komentarze (0)