iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Dla sprawdzenia prawidłowości zgryzu niezbędne są oczywiście zdjęcia RTG: panoramiczne i cefalometryczne oraz konsultacja ortodontyczna. Przed lusterkiem w domu możemy natomiast skontrolować, czy uśmiech jest harmonijny. Zacznij od dziąseł, powinny mieć koralowo-różową barwę i falisty kształt, porównywany do girlandy. Sprawdź, czy przestrzenie między zębami prawidłowo wypełniają brodawki międzyzębowe. Ładny uśmiech to taki, w którym prezentujemy zęby i co najwyżej 4-5 mm dziąseł. Większa ich ekspozycja to tzw. uśmiech dziąsłowy, czyli gummy smile. Redukuje się go za pomocą ortodoncji i botoksu.

Kolejny sprawdzian wiąże się z wypowiadaniem kilku głosek. Wystarczy powiedzieć i, by zobaczyć, czy linia górnych zębów tworzy tzw. skrzydła mewy. Występują one, gdy dwójki są delikatnie krótsze od jedynek. To cecha zębów młodych, którą lekarz może odtworzyć za pomocą rekonturowania. Następnie skontroluj, czy twoje zęby uśmiechają się. Serio. Dla stomatologa smutny uśmiech występuje, gdy kąciki ust wędrują do góry, ale linia między zębami górnymi i dolnymi opada w dół. Smutnego uśmiechu można się pozbyć za sprawą ortodoncji. Ze względu na odwrócenie linii uśmiechu aparaty zakładają chętnie pacjenci ok. 30-40 roku życia. Uzyskują wyraźne odmłodzenie oraz zmianę wizerunku na bardziej pogodny.

Dla harmonii uśmiechu bardzo ważna jest też linia środkowa zębów. Wyznacza ją pionowa linia między górnymi jedynkami. Powinna się ona pokrywać ze środkiem twarzy, a dokładnie z rynienką wargi górnej. Najważniejsza jest symetria między osią całej twarzy a układem zębów górnych, które najczęściej pokazujemy w trakcie mowy lub w uśmiechu. Zaburzenia linii między jedynkami leczy się ortodontycznie, gdy są efektem stłoczeń. Jeżeli są anomalią wynikającą z niedorozwoju pojedynczych zębów, stosuje się licówki lub bonding.

Czy masz młody uśmiech? Sprawdź. 20-latek z lekko otwartymi ustami pokazuje ok. 3,5 mm siekaczy górnych. Z wiekiem zmienia się napięcie mięśniowe, w efekcie osoby starsze pokazują w półuśmiechu raczej zęby dolne, zamiast górnych. Stomatolodzy mówią wprost, wystarczy wydłużyć górne siekacze, by odmłodzić uśmiech. W zębach zapisanych jest zresztą wiele atrybutów młodości. Młode zęby są kwadratowe lub okrągłe, podczas gdy starsze przybierają kształt trójkąta. Młode szkliwo jest twarde, połyskujące, niebiesko-szare w odcieniu. U osób starszych odcień szkliwa zmienia się na pomarańczowy, jego warstwa jest coraz cieńsza, przez co zęby nie są już tak błyszczące i jasne. W terapiach anti-aging z pomocą przychodzi gabinetowe wybielanie zębów, mikroabrazja i polerowanie szkliwa, a także zakładanie licówek. Zwłaszcza te ostatnie gwarantują spektakularny powrót do młodości, idealnie kopiują bowiem kolor, przezierność i strukturę zębów młodych.
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-02-26 10:11
Ogólne uśmiech, pielęgnacja, zęby Komentarze (0)

Aby zachować biel uśmiechu, trzeba przede wszystkim regularnie usuwać kamień i osad w gabinecie stomatologicznym. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wykonywanie takiego zabiegu 2 razy w roku dla zdrowia dziąseł i przyzębia. Ale gabinetowa higienizacja ma znaczenia także dla wyglądu zębów, za jej pomocą można rozjaśnić uśmiech, np. jeśli mamy skłonność do odkładania osadu na zębach, albo pijemy duże ilości kawy, herbaty czy czerwonego wina.

Drugim etapem jest wybielanie zębów. Najszybsze efekty osiągniemy, decydując się na wybielanie gabinetowe z użyciem tzw. zimnego światła. Nie zawsze jednak wystarczy jeden zabieg, przy zębinie opornej na rozjaśnienie, trzeba się liczyć z powtórzeniem procedury. Są pacjenci, dla których lepszym rozwiązaniem jest stosowanie silikonowych nakładek na zęby, do których już samodzielnie aplikuje się preparat wybielający o niższym stężeniu. Takie wybielanie potrwa kilka tygodni. Metodę zawsze powinien dobrać doświadczony stomatolog.

Na co dzień dla bieli zębów ważne jest stosowanie białej diety. Ale przecież nie możemy rezygnować ze smacznych warzyw i owoców, tylko dlatego że barwią nasze zęby (np. buraki, jagody). Polecam stosowanie podręcznych sztyftów wybielających, które zmieszczą się w torebce. Takie błyszczyki i mazaki od razu usuwają przebarwienia powierzchniowe, można je nakładać na powierzchnie zębów po posiłku bez użycia wody. Jednocześnie intensyfikują biel i nabłyszczają szkliwo.

Fanki białego uśmiechu powinny także używać specjalistycznych past wybielających.  Najlepsze z nich będą zwalczać osad i przebarwienia za pomocą naturalnych enzymów, redukując do minimum mechaniczne tarcie, za którym szkliwo zębów nie przepada, nie mówiąc już o wrażliwych dziąsłach. Na opakowaniach należy szukać informacji o współczynniku ścieralności, im niższy tym leszy, np. 15 RDA.
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-02-19 12:33
Ogólne wybielanie zębów Komentarze (1)