iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Będziesz znów mógł chrupać jabłka, wyraźnie mówić, szeroko się uśmiechać, po prostu zapomnisz o trzecich zębach. Jeśli zdecydujesz się na implanty, które ustabilizują twoją protezę. Są coraz tańsze

To, co przeszkadza osobom starszym normalnie się czuć -  wtedy gdy mówią, jedzą, śmieją się, a nawet gdy śpią - to proteza. Badania pokazują, że prawie połowa Polaków między 65 a 75 rokiem życia nie ma ani jednego zęba. To oni borykają się na co dzień z trzecimi zębami, które mają niekorzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Prawidłowa nazwa: proteza ruchoma wskazuje na istotę problemu: taka proteza po prostu przemieszcza się w jamie ustnej, co dla jej posiadacza oznacza dyskomfort, szczególnie w przypadku protezy dolnej. Przez nią nie tylko nie można swobodnie się uśmiechać. Osoby noszące niedopasowane protezy narzekają np. na chroniczny ból głowy, wywołany destrukcyjnym wpływem protezy na zanikające podłoże kostne oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Ruchome protezy mogą także uciskać i ocierać tkanki jamy ustnej, wywołując rozmaite zakażenia, zapalenia, podrażnienia. Ich posiadacze gorzej się odżywiają. Przez to, że nie mogą gryźć i przeżuwać, ich dieta jest monotonna i uboga m.in. w surowe warzywa i owoce.

 

Tendencje światowe są takie, by unieruchamiać protezy całkowite za pomocą implantów. To proste i szybkie rozwiązanie, które poprawia jakość życia osób cierpiących na bezzębie. Technologia ta jest coraz bardziej dostępna dla polskich seniorów także cenowo. To najtańszy zabieg w implantologii promocyjne stawki na stabilizacje protez nie przekraczają 2 tysięcy za implant, a kliniki oferują także możliwości ratalnych płatności.

 

By ustabilizować protezę, wystarczą 2 implanty (połączone belką gwarantującą pełne podparcie) lub maksymalnie 4. Ich liczbę w konkretnym przypadku zawsze ustala lekarz. Implanty, czyli tytanowe śruby, wszczepia się w kość po badaniach diagnostycznych, wykonywanych bezpośrednio w klinice stomatologicznej. Zabieg przeprowadzany w sterylnych warunkach trwa około godziny. Po wygojeniu dziąseł do zintegrowanych z kością śrub (integracja zajmuje 3-6 miesięcy) montuje się zatrzaski i do nich wklikuje się protezę. To skuteczne i bezpieczne połączenie, które pozwala zapomnieć o tym, że nie mamy już własnych zębów.

 

Wraz z rozwojem technologii gwałtownie skurczyła się lista przeciwwskazań do wykonywania zabiegów implantologicznych. Dziś prawie każdy ma szansę na implanty, nawet osoby po terapiach antynowotworowych czy z cukrzycą, jeżeli została ustabilizowana. Nie ma górnej granicy wieku dla zabiegów implantologicznych. Najstarszy udokumentowany pacjent, który przeszedł procedurę wszczepienia implantów w klinice UNIDENT UNION Dental Spa, miał 82 lata!

 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-11-19 13:12
Ogólne implanty, implant, implant zęba, bezzębie, proteza Komentarze (0)

Jeżeli jesteś przyszłą mamą, z pewnością należysz do grupy pacjentów, którą dentyści obejmują szczególną uwagą. Przede wszystkim dlatego, że stan zdrowia jamy ustnej ma wpływ na przebieg ciąży i poród.

Hormony ciążowe sprawiają, że dziąsła stają się rozpulchnione, częściej krwawią, a czasem boleśnie o sobie przypominają. To objawy ciążowego zapalenia dziąseł, których nie można ignorować. Bakterie chorobotwórcze mogą stanowić poważne zagrożenie dla płodu. Idealną sytuacją jest, gdy kobieta starająca się o dziecko zadba o wyleczenie wszystkich ubytków jeszcze przez zajściem w ciążę. Nie zmienia to jednak faktu, że przyszła mama stan swoich zębów powinna kontrolować przynajmniej raz na trzy miesiące. Znieczulenie miejscowe podczas leczenia jest bezpieczne, stosuje się specjalny jego rodzaj, który całkowicie eliminuje najmniejsze nawet ryzyko pojawienia się skurczów. Natomiast na czas ciąży zapominamy o wybielaniu i ortodoncji. 

Oczywiście stomatologa należy bezwzględnie poinformować o naszym stanie także po porodzie, w okresie laktacji - m.in. po to, by dobrał odpowiedni, bezpieczny środek znieczulający. Szczególną ostrożność zachować musi także przy podawaniu antybiotyków czy środków przeciwbólowych. W domu przyszła mama powinna dbać o higienę jamy ustnej najlepiej, jak to możliwe: używać past fluorkowych po każdym posiłku, nitkować przestrzenie międzyzębowe, stosować odpowiednie płukanki. Nawyki te warto kontynuować także po porodzie. 
 

Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-11-12 13:44
Ogólne zęby w ciąży, znieczulenie w ciąży, plombowanie w ciąży Komentarze (0)

Implanty, jak każda technologia, wraz z zyskiwaniem na popularności, robią się coraz bardziej dostępne cenowo. Nie zawsze są droższe od mostów.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że w przypadku mostu musimy dodatkowo okoronować dwa lub trzy zęby, koszt wykonania porcelanowych uzupełnień protetycznych rośnie. W dodatku zęby szlifowane pod korony trzeba często umartwiać i leczyć kanałowo, co znów mnoży koszty i potęguje inwazyjność zabiegu. Kolejny argument to trwałość implantu. Wszczepiona w kość tytanowa śruba tak mocno integruje się z naszym organizmem, że jest odbierana jak naturalny korzeń zęba. Jak długo będzie go zastępować? Zawsze. Implanty to przeważnie dożywotnie uzupełnienie, które w połączeniu z koroną ceramiczną funkcjonuje, jest odczuwalne, działa i wygląda jak naturalny ząb. Tymczasem mosty trzeba zmieniać co 10-15 lat, a nawet częściej jeśli mamy problemy z przyzębiem. W dodatku w przypadku mostów łatwiej o komplikacje. W miejscu brakującego zęba dochodzi do zaniku kości i anemizacji dziąsła, okoronowane filary są zagrożone próchnicą, jeśli most straci szczelność, a pod koronami zaczną gromadzić się resztki jedzenia.

Gdy policzy się całkowity koszt oraz dołoży na szalę bezpieczeństwo i trwałość, okaże się że implanty wygrywają w tym porównaniu.

 

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2013-11-06 16:23
Ogólne implanty zębów, implant zębowy, utrata zęba, implant czy most Komentarze (0)