iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

 Brak nawet jednego zęba to duża strata. Wachlarz negatywnych konsekwencji zaczyna się od rozchwiania sąsiednich zębów, które przechylają się w kierunku luki, po to żeby ją zapełnić. To samo dzieje się zębem przeciwstawnym, który wydłuża się, szukając kontaktu. Ma to destrukcyjny wpływ na jego stabilność. Do tego dochodzą kłopoty z dziąsłami (dochodzi do ich zaniku) oraz ze zgryzem, dlatego dziurawy uśmiech często wymaga leczenia ortodontycznego. Z powodu braku zęba możemy też trafić do gastrologa. Jeżeli nieprawidłowo żujemy pokarm, żołądek nie będzie sobie dawał rady ze źle rozdrobnionym jedzeniem.

Najlepszą metodą zapełnienia luki w uśmiechu jest implant. Nie wymaga on szlifowania zębów sąsiednich, tak jak to ma miejsce w przypadku mostów porcelanowych. Implant, czyli tytanowa śruba umieszczana chirurgicznie w kości, perfekcyjnie zastępuje korzeń brakującego zęba. I co najważniejsze, to uzupełnienie dożywotnie, które staje się po prostu częścią naszego organizmu. Oczywiście można uzupełniać braki mostami, ale nie zatrzymają one zaniku kości i dziąseł. Trzeba będzie natomiast poświęcić, bo oszlifować, zęby sąsiednie oraz wymienić uzupełnienie po 10-15 latach. Protezy z kolei te osiadające - będą miały dodatkowo destrukcyjny wpływ na nasze dziąsła.
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-11-27 13:02
Ogólne leczenie, zęby, stomatologia Komentarze (0)

Skuteczne wybielanie zębów nie zawsze przypomina bieg na setkę. Dla niektórych to nie ekspresowy zabieg, lecz długotrwały maraton. Dowiedz się, z jakich etapów powinno się składać zdrowe wybielanie. I przygotuj się na przeszkody, które pokonasz ramię w ramię z dentystą.

Przeszkody 1 i 2 Próchnica i kamień

Jeżeli myślisz, że możesz nie dbać o zęby, a potem od ręki je wybielić, jesteś w błędzie. Stomatolog na wstępie sprawdzi, czy masz zdrowe dziąsła i zęby. Przed wybielaniem usunie każde ognisko próchnicy i wypełni je plombami. Wybielanie zębów bez właściwej diagnostyki, z prześwietleniem RTG włącznie, oraz pominięcie gabinetowego usuwania kamienia może zakończyć się zapaleniem miazgi. Wtedy marzenie o białych zębach będzie musiało poczekać do zakończenia leczenia kanałowego. Ale dlaczego przed wybielaniem trzeba uporać się z kamieniem nazębnym? Pod jego warstwą, np. w okolicach przyszyjkowych, także mogą kryć się ubytki próchnicowe. I je trzeba oczyścić, a potem wypełnić przed wybielaniem.

Przeszkoda 3 Chore dziąsła

Zdarza się, że pacjent umawia się na wybielanie, a lekarz diagnozuje stan zapalny i odkłada zabieg estetyczny do momentu usunięcia infekcji. Gdy stan zapalny obejmuje dziąsła wystarczy higienizacja, nauka specjalnych technik szczotkowania, stosowanie płukanek i maści. Jednak gdy zaatakuje tkanki przyzębia, trzeba będzie usunąć kamień nie tylko z powierzchni zębów, ale także z kieszonek zębowych i korzeni. Taki zabieg wymagał do tej pory interwencji chirurga. Teraz stresującego spotkania ze skalpelem unikniesz za sprawą technologii VECTOR. Urządzenie zwalcza choroby przyzębia za pomocą nieinwazyjnych ultradźwięków oraz hydroksyapatytu, który poleruje korzeń, dzięki czemu dziąsło zyskuje nowy przyczep.

Przeszkoda 4 Stan: zdrowia i błogosławiony

Przeciwwskazania do wybielania są nie tylko tak oczywiste jak ciąża, karmienie piersią czy alergia na składniki preparatów wybielających np. nadtlenek wodoru. Nie przeprowadza się go także przy cukrzycy, epilepsji, chorobie Parkinsona. Dlatego zanim lekarz zabierze się za wybielanie, przeprowadzi z tobą wywiad medyczny. Powiedz mu dokładnie, co ci dolega. Nie zdziw się, gdy stomatolog zapyta o wiek, nie należy wybielać zębów przed 16 rokiem życia - do tego czasu trwa proces ich kształtowania, a wybielanie może zaburzyć rozwój np. szkliwa.

Przeszkoda 5 Nadwrażliwość

Jeśli syczysz z bólu po wypiciu czegoś gorącego lub kwaśnego, lepiej powiedz o tym dentyście. Ten najpierw przeprowadzi kurację odwrażliwiającą zęby, a dopiero potem zabierze się za ich rozjaśnianie. Kluczowa będzie przyczyna nadwrażliwości. Może ją wywoływać bruksizm wtedy czeka cię noszenie szyn okluzyjnych, zakładanych na noc, a przypominających aparat ortodontyczny. Być może będziesz musiała też zmienić dietę, tryb życia, bo bruksizm to schorzenie psychosomatyczne. Jeśli masz wrażliwe dziąsła, stomatolog nauczy cię specjalnej techniki szczotkowania zębów. By zlikwidować powstałą już nadwrażliwość, wykona w gabinecie zabieg piaskowania zębów preparatem, zamykającym kanaliki zębinowe, przynosząc natychmiastową ulgę, a jednocześnie zapewni odbudowę szkliwa. Pomocne będą także preparaty fluorowe - w gabinecie, a potem w domu z użyciem szyn wypełnionych substancją regenerującą.

Przeszkoda 6 Licówki, plomby, korony

Nie licz na to, że wraz z wybieleniem zębów kolor zmienią plomby, porcelanowe korony czy licówki. Jeśli są teraz w kolorze twoich zębów, po wybieleniu będą po prostu ciemniejsze. Trzeba się więc liczyć z koniecznością ich wymiany, na pewno jeśli są widoczne w uśmiechu. Najbezpieczniejszą metodą jest wymiana plomb i koron po zakończeniu procesu wybielania. Należy odczekać minimum 2 tygodnie, po to by jaśniejszy kolor zębów się ustabilizował, a dopiero potem dobrać odpowiedni odcień. Jeżeli zęby są leczone bezpośrednio przed wybielaniem, można założyć tymczasowe wypełnienia. Po rozjaśnieniu łatwiej będzie perfekcyjnie dopasować barwę plomb .

Pora na wybielanie wybór metody

Zęby można wybielać zewnątrz- i wewnątrzkoronowo. Ten pierwszy przypadek najpopularniejszy polega na pokrywaniu szkliwa substancją chemiczną. Penetruje ona głębsze tkanki zęba, a na skutek procesu utleniania dochodzi do efektu rozjaśnienia. Zęby z zewnątrz można wybielać, jeśli nie mają objawów stanów zapalnych lub oznak radiologicznej patologii. Zęby leczone endodontycznie, w tym martwe na skutek urazów mechanicznych, wybiela się od wewnątrz, stosując metodę walking bleach. Wtedy substancję zawierającą nadtlenek aplikuje się bezpośrednio do komory zęba. Ten zabieg powtarza się kilkakrotnie w tygodniowych odstępach. Ale efekt wart jest wytrwałości, na przykład przy uszkodzonych mechanicznie siekaczach, przebarwionych na sutek urazu.

Co ważne, takie wybielanie wewnątrzkoronowe stosuje się nawet przed zakładaniem licówek na żeby martwe. Wstępne rozjaśnienie koloru wprowadza więcej życia do przyszłych uzupełnień protetycznych.

Sprint kontra maraton

Nakładki czy wybielanie gabinetowe? To pytanie zadają sobie pacjenci, gdy już przejdą tor przeszkód związany z przygotowaniem zębów do wybielania. A jeśli nakładkowe, to czy z użyciem lampy, czy bez? Wybór metody nie zawsze zależy tylko od decyzji pacjenta, lecz stanu zębów, rodzaju przebarwień i koloru zębiny. Tylko specjalista jest w stanie ocenić, która metoda poradzi sobie z wybielaniem konkretnych zębów. Przy nadwrażliwości lepiej zastosować wybielanie w gabinecie, które ogranicza czas kontaktu zębów z utleniaczami. Także w przypadku bruksizmu nie zakłada się szyn wybielających na noc. Mogą one tylko potęgować zgrzytanie zębami. Dlatego takim pacjentom proponujemy wybielanie gabinetowe albo zakładanie szyn na 2-4 godziny w ciągu dnia.

Wybielanie gabinetowe na pewno daje natychmiastowy efekt. Jeśli przyspieszymy je lampą, to zęby będą wydawać się początkowo dużo bielsze na skutek dehydratacji, czyli odwodnienia szkliwa. Jednak po 2-3 dniach mogą nieco ściemnieć i jest to naturalny proces. Dla utrzymania efektu polecam łączenie tej metody z nakładkową i przepisuję stosowanie szyn wybielających przez 2-3 tygodnie po zabiegu. Najtrwalsze efekty daje wybielanie długotrwałe, czyli nakładkowe. Trzeba się jednak przygotować, że na przykład przebarwienia nikotynowe trzeba będzie usuwać 3 miesiące, a plamy po tetracyklinach znikną po pół roku. W niektórych wypadkach zęby są wybielane w gabinecie ale bez użycia światła. Stosuje się wtedy preparaty o najwyższych stężeniach.

Chemia versus abrazja

Chemiczne wybielanie radzi sobie z większością wewnętrznych przebarwień szkliwa i zębiny pochodzenia organicznego. Ale nie zawsze wystarcza. Przy fluorozie umiarkowanej stomatolog może dodatkowo wykonać mikroabrazję. Jeżeli przebarwienia są głębsze (białe plamy na szkliwie wynikające z zaburzeń w okresie dojrzewania) wykonuje się megaabrazję. Lekarz po prostu zeszlifowuje przebarwione szkliwo, a ubytek wypełnia przezroczystym kompozytem.

Zęby odporne na wybielanie

W trakcie walki o biały uśmiech może okazać się, że twoje zęby są odporne na wybielanie. Niepowodzeniem kończy się czasem walka z silnymi przebarwieniami po leczeniu tetracykliną (III i IV stopnia). Wtedy trzeba postawić na licówki. Zawsze jednak warto wybielić zęby przed licowaniem. Półprzezroczyste licówki lepiej przykryją przebarwienia, jeśli wstępnie je rozjaśnimy. Kolejnym krokiem będzie już tylko wykonanie koron ceramicznych to także rozwiązanie, gdy z powodu silnych i nieestetycznych przebarwień nie lubisz się uśmiechać. Przy okazji skorygujesz kształt zębów, zlikwidujesz diastemę, zamaskujesz anomalie szkliwa i wszystko to, co nie podoba ci się w uśmiechu. Pamiętaj, większość gwiazd Hollywoodu uśmiecha się prezentując, rząd lśniąco białych, ceramicznych koron.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-11-20 10:25
Ogólne pielęgnacja, zęby, wybielanie Komentarze (0)

Jest reguła: leczymy ortodontycznie zęby zdrowe! Bezwzględnie przed założeniem aparatu lekarz powinien oczyścić zęby z kamienia i osadu w poszukiwaniu wszelkich, nawet najmniejszych ubytków. Niezbędne jest sprawdzenie kondycji zębów za pomocą cyfrowych urządzeń RTG. Dopiero po wypełnieniu ubytków, wyleczeniu przyzębia czy nadwrażliwości można przystąpić do kuracji ortodontycznej.

Wykonanie dokładnego skalingu z piaskowaniem i polerowaniem ma jeszcze jedno ważne znaczenie. Super gładkie zęby będą mniej podatne na odkładanie się kamienia nazębnego dlatego profesjonalne przygotowanie uzębienia do nałożenia aparatu zabezpiecza je przed ewentualną próchnicą lub chorobami przyzębia. Nie dziw się, gdy takie gabinetowe czyszczenie zębów z polerowaniem zajmie nawet 2-3 godziny.

Mniej problemów z higieną jamy ustnej zapewniają nowoczesne aparaty, bez metalowych klamer, płytek podniebiennych czy expanderów. Aparaty samoligaturujące to tylko zamki przyklejane na powierzchnie licową i elastyczne linki, zamykane w zamkach. Dużo łatwiej usuwać spomiędzy nich płytkę nazębną i resztki jedzenia. Ortodoncja robi się coraz lżejsza, jeśli chodzi o formę aparatów, a jednocześnie coraz bardziej skuteczna, bo takie ażurowe aparaty szybciej rozbudowują łuki zębowe i likwidują wady zgryzu. W utrzymaniu higieny podczas leczenia pomagają dostępne w aptekach specjalne szczotki, tzw. wyciorki. Są też dedykowane pasty, płukanki i hydropulsery, które czyszczą zęby pod ciśnieniem.
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-11-13 09:32
Ogólne uśmiech, leczenie, zęby, ortodoncja, aparat ortodontyczny Komentarze (0)

Z czym kojarzyło się kiedyś leczenie kanałowe? Z bólem, wieloma wizytami u dentysty, kilkakrotnym zatruwaniem zęba mówiąc krótko to były krew, pot i łzy, często dla obu stron, bo nie zawsze zęba udało się uratować. Ale na szczęście to już historia stomatologii. Teraz leczenia kanałowe przeprowadza się podczas jednej wizyty u stomatologa, specjalizującego się w endodoncji. Wyjątek stanowią rozległe stany ropne okolicy wierzchołka korzenia zęba oraz przypadki ponownego leczenia kanałowego, kiedy niezbędna może się okazać druga wizyta. I co najważniejsze, teraz możemy uratować prawie każdy ząb, który kiedyś był skazany na usunięcie.

Przeważnie ząb wymagający leczenia kanałowego to ofiara próchnicy. Boli na skutek działania bakterii próchniczych, które docierają do miazgi zęba i wywołują stan zapalny. Mówiąc najprościej, chorą tkankę trzeba usunąć, wnętrze zęba odkazić, a potem zastosować szczelne wypełnienie. Warto to zrobić podczas jednej wizyty - po pierwsze oszczędzamy czas, po drugie minimalizujemy stres, bo przecież po godzinie wychodzimy z gabinetu z wyleczonym zębem. Co jednak najważniejsze eliminujemy ryzyko zakażenia pomiędzy wizytami. Im mniej razy otwieramy kanały zęba tym lepiej dla sterylności procedury. 

Dlaczego kanałowe leczenie trwa teraz tak krótko? Pomaga mu technologia. Dokładność diagnozy i leczenia ułatwiają mikroskopy zabiegowe, nieocenieni tropiciele kanałów niewidocznych, dodatkowych, a także przeszkód i zwapnień miazgi. W sterylizacji zębów wykorzystuje się lasery diodowe, które poradzą sobie nawet z procesami ropnymi i zgorzelinowymi. Na koniec szczelność wypełnienia kanałów korzeniowych gwarantują systemy wtłaczające substancję pod ciśnieniem. Poprawność leczenia kanałowego weryfikuje radiowizjografia cyfrowa oraz cyfrowy aparat rentgenowski. Doświadczony endodonta wyposażony w technologię to najlepszy i najszybszy sposób na leczenie kanałowe.
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-11-06 12:51
Ogólne leczenie, zęby, stomatologia Komentarze (0)